Top Channel/ Akuza Serbisë nga Washingtoni. Gërvalla: Kërcënim për Kosovën e rajonin. Satelit rus
26/05/2024 21:37

Nga Uashingtoni ku ishte pjesë e një tryeze diskutimi në Institutin “Hadson” mbi shqetësimet e rajonit, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, akuzoi Serbinë se është kthyer në satelit të Rusisë dhe Kinës, por edhe Iranit, duke u kthyer kështu një një kërcënim jo vetëm për Kosovën, por edhe për gjithë rajonin e Ballkanit. Duke iu përgjigjur shqetësimeve të shumta të të pranishmëve në takim, Gërvalla u shpreh se “Serbia jo vetëm sulmon shtetet fqinje, siç ishte rasti me 24 shtatorin të vitit të kaluar në Kosovë, por edhe i garanton Rusisë, Kinës dhe tashmë edhe Iranit hapësirë të mjaftueshme për të vepruar në Evropë nga thellësia e Ballkanit Perëndimor”. Në këto kushte, vijoi ministrja e Kosovës, demokracitë perëndimore duhet të ndryshojnë strategjitë e tyre në raport me Serbinë, të cilën e cilësoi gjithastu si “kundërshtaren më të fuqishme të vlerave Perëndimore dhe demokratike në Evropë”. Në takimin “Synime dhe shqetësime Rajonale”, përkrah saj ishin politikanë, diplomatë dhe analistë të njohur ndërkombëtarë.

Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi, Kurti e Vuçiç takohen të mërkurën në Bruksel
24/06 19:04
Top News/ Përplasja me ushtarët e NATO-s. Dënohet me burg dhe gjobë ‘rusi’ që dhunoi KFOR-in
24/06 17:48
Top Channel/ Sulmoi KFOR-in ne Zvecan, serbi dënohet me 15 muaj burg!
24/06 14:53
Top News/ Ndëshkimi i BE ndaj Kosovës/ Ekspertët e deputetët-Janë bllokuar 300 mln euro
24/06 13:29
Top Channel/ Moti i keq dhe përmbytje/ Kosovë, vërshimet e ujërave shkaktojnë dëme
24/06 12:47
Top Channel/ “Ju flet Kosova e lirë”! Radio në Malishevës, zëri i luftëtarëve të lirisë
23/06 19:54
Top Channel/ Presidenti Begaj vizitë në Kosovë, nderohet me titullin “Qytetar nderi i Deçanit”
23/06 16:39
Top News / Asociacionit në Venecia? Qeveria e Kosovës i kërkon BE-së vlerësim të draftit
23/06 16:13
Top News/ Begaj vizitë në Kosovë/ Presidenti shpallet “Qytetar Nderi’ i Komunës së Deçanit
23/06 15:00
Top Channel/19 mijë nxënës iu nënshtruan provimeve të maturës, pyetjet përfunduan në rrjetet sociale
22/06 19:48
Top News/ ‘Shqipëria të bëjë padi për gjenocid’/Kosova, sytë nga Tirana për llogaridhënie të Serbisë
22/06 14:23
Top News/ Vendet bosh të serbëve në institucione/ EULEX thirrje për t’u rikthyer: Plotësoni vakuumin
22/06 13:02
Top Channel/ Provimet e maturës në Kosovë, shumë prej nxënësve nuk mundën të regjistrohen
22/06 12:57
Top News/ I morën 600 mijë euro viktimës. Shkatërrohet grupi i fajdeve në Kosovë
22/06 11:49
Top News/ Dhunoi pjestarët e KFOR në protesta/ Lihet 1 muaj në paraburgim një shtetas serb
21/06 21:07
Top Channel/ Misteri i 4 vdekjeve në Kosovë! Prokuroria Themelore nis hetim
21/06 19:53
Top Channel/ Reforma në sistemin e inspektimeve! Hajdari shpjegon detajet e projektligjit të ri
21/06 15:37
Top News/ Raporti i Borrell ‘në lupën’ e BE/ Masat ndaj Kosovës mund të hiqen pjesërisht
20/06 21:29
Top Channel/ Kosova, BE e ndarë për masat/ Vendet nuk bien dakord, sanksionet do të hiqen pjesërisht
20/06 19:47
Top Channel/ “Dialogu është në koma”, Gjuric: S`e ka fajin Lajcak, me PE e re ndryshon situata!
20/06 15:41