Top Channel/ Aktivistët i kërkojnë FIFA-s, kreut Infantino të dëmshpërblejë viktimat e Kupës së Botës
08/12/2022 23:33

Protestues nga grupi amerikan i aktivistëveAvaazbënin thirrje sot që FIFA dhe presidenti i sajGianniInfantinotë veprojnë për vdekjet e punonjësve emigrantë në stadiumet e Kupës së Botës 2022 në Katar. Grupi bëri paradë me pankarta në qytetin e lindjes sëInfantino, Brig në Zvicër, ku një protestues mbante maskën e fytyrës së tij. Ndërsa aktivistiAndyLegontha seInfantino "duhet të dëmshpërblejë të gjitha viktimat e Kupës së Botës ... shumë prej të cilëve punonjës emigrantëtë huaj që kanë humbur jetën për arsye të turneut”. Në të tjera pankarta thuhej "Infantino: familja jote ishin emigrantë," si dhe "Mijëra njerëz kanë vdekur për këtë Kupë të Botës," "Kompensoji ata." Katari, në të cilin popullata e huaj emigrante arrin në rreth 2.9 milionë njerëz, është përballur me kritika të ashpra për trajtimin e punonjësve emigrantë. FIFA nuk ka komentuar për çështjen porInfantinomuajin e kaluar përmendi projektin e vitit 2018 për krijimin e një fondi që ka paguar350 milionë për shpërblimin e rrogave të prapambetura. Rrjeti britanikThe Guardiantha vitin e kaluar se të paktën 6,500 punonjës emigrantë kanë vdekur në projektet e Kupës së Botës në Katar që prej vitit 2010. Grupe të tjera të drejtash kanë kërkuar qëFIFA të kompensojë punonjësit emigrantëpër abuzime me të drejtat e tyre në rreth $400 milionë, në përshtatje me çmimin e fitores së Kupës së Botës.

Top Channel/ Tërmeti, “Po na lënë të vdesim” banorët ankohen se janë braktisur nga institucionet
07/02 22:40
Top Channel/ Rritja e moshës së pensioneve në Francë, më pak pjesëmarrës në protesta
07/02 21:32
Top News – 100 mln dollarë për Turqinë dhe Sirinë/ Arabia Saudite i bashkohet thirrjes për ndihmë
07/02 21:16
Top News – Qyteti zgjedh kryebashkiakun e vdekur/ U vra para hapjes së procesit të votimit
07/02 20:48
Top Channel/ Tërmeti afron Greqinë me Turqinë, ekipet e shpëtimit “helen” po ndihmojnë fqinjët
07/02 20:09
Top News – ‘Në garë me kohën’!/ ‘Dëgjojmë zhurma, por askush nuk vjen’
07/02 19:49
Top News – Vogëlushja mbron motrën nën gërmadha!/ Pamjet nga tërmeti në Siri përlotin botën
07/02 19:44
Top News – Familje shqiptare në zonën e tërmetit/ Mrekullia, të gjithë shëndoshë e mirë
07/02 19:43
Top News – ‘S’ka nevojë për tanke’, revista franceze tallet me tërmetin në Turqi
07/02 19:03
Top News – Tani mund të godasim edhe Moskën! Ukraina kërcënon Rusinë: Avionët, vetëm çështje kohe
07/02 18:56
Top News – TikTok, ‘armë’ në duart e Kinës / Ja vendet që po provojnë ta ndalojnë
07/02 18:40
Top News – ‘Ku është mami’!/ Vogëlushja nxirret nga rrënojat, mrekullia në Turqi
07/02 17:49
Top News – E akuzon për blasfemi / Pakistani bllokon Wikipedia-n
07/02 17:33
Top News – Armë bërthamore në zonën e tërmetit/ Baza amerikane e rrezikuar nga lëkundjet në Turqi
07/02 16:44
Top News – Tërmeti, sa 130 bomba atomike!/ Çfarë thonë ekspertët në Turqi pas lëkundjeve
07/02 16:43
Top News-Gjysmë milionë trupa kundër Kievit/Ushtria e Putinit përgatitet për pushtim…edhe një herë
07/02 16:33
Top News – NATO, gjithnjë e më shumë në luftë! Rusia paralajmëron përshkallëzim, flet për ‘sukses’
07/02 16:24
Top News – Gjendje e jashtëzakonshme për 3 muaj / Turqia ‘në gjunjë’, më shumë se 5 mijë viktima
07/02 16:21
Top News – Gjithë bota në këmbë për Turqinë / Ekipe shpëtimi nga çdo anë…edhe nga Ukraina
07/02 16:14
Top Channel/ SHBA përgëzon Kosovën:”Përfitime të mëdha për Prishtinën dhe Beogradin”!
07/02 15:55