Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05/2021 19:58

Qe prej muajit shtator kur mori drejtimin e Byrose Kombetare te hetimit , pra prej nente muajsh Aida Hajnaj vazhdon te mos paguhet per detyren e rendesishme qe mban. I njejti fat po ndjek edhe 28 hetuesit e BKH te cilet mbasi i kaluan te gjitha pengesat per tu kualifikuar si krahu i djathte i spak, ende nuk kane marre rrogen e pare dhe nga kontaktet qe TcH pati me disa prej tyre u konstatuan veshtiresi ekonomike te tyre. 28 hetuesit e Fbi shqiptare kane mbyllur fazen e pare te trajnimit dhe aktualisht po specializohen ne fazen e dyte qe eshte perdorimi i armeve te zjarrit dhe siguria e oficereve. Por perse keto vonesa? nga muaji tetor deri ne shkurt 2021 nje grup ekspertesh u perfshine ne diskutimet per permisimin e kuadrit ligjor mes tyre pagat dhe benefitet qe duhet te fitojne hetuesit e ardhshem kunder te korruptuarve dhe krimit te organizuar. gjate kesaj kohe ky grup i perbere edhe nga nderkombetaret qe ndjekin nga afer plotesimine Spak konstatoi se trajtimi financiar i BKH ishte i shperndare ne disa ligje dhe akte nen ligjore dhe per kete shkak u kryen nderhyrje ne ligjin e spak, i cili ju percoll presidentit per dekretim me 31 mars. pak perpara zgjdhjeve rezulton se presidenti ia ktheu kuvendit paketen ligjore duke mos e publikuar ne menune e dekreteve ashtu sic kishte ndodhur me heret kurse ne daten 7 maj kuvendi e rrezoi dekretin. Sakaq ndryshimet ne ligjin e Spak nuk jane botuar ende ne fletoren zyrtare, cka do te thote se deri ne muajin qershor edhe aida hajnaj edhe hetyesit e BKH do te vijojne pa rroge dhe ne nje fare menyre vullnetare te hetimit te korrupsionit dhe krimit te organizuar.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24