Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11/2021 15:28

Kreu i Alternativës Shqiptare, Nik Gjeloshajt propozoi që minoritetet të mbështesin Dritan Abazovicin për postin e kryeministrit në Malin e Zi, e me idenë e tij pajtohen edhe zëdhënësi i Partisë Boshnjake, Adel Omeragiq dhe deputeti i Koalicionit Shqiptar, “Njëzëri”, Fatmir Xheka. Ata kujtuan se koncepti i qeverisë së minoriteteve ishte propozimi i tyre menjëherë pas zgjedhjeve parlamentare dhe shprehën kënaqësinë që modeli tashmë është i pranueshëm për shumicën e subjekteve politike. Omeragic tha se ky është një tregues që Partia Boshnjake po ndjek politikën e duhur në interes të qytetarëve të Malit të Zi, por gjithashtu u shpreh se para formimit të mundshëm të qeverisë së pakicës, ka ende vend që të bisedohet për vendimet politike që duhet të merren në periudhën e ardhshme, raporton rtcg. “Është plotësisht e qartë se qeveria aktuale ka humbur mbështetjen e shumicës në parlament. Propozimi i kolegut Nik Gjeloshaj është një nga zgjidhjet e mundshme”, ka deklaruar Omeragic. Gjeloshaj pohoi se propozimin do t’ia dërgojë Lëvizjes Qytetare të URA. Presidenti malazez, Milo Gjukanoviq është duke u përpjekur që të krijojë një shumicë parlametare e cila të votojë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së drejtuar nga kryeministri, Zdravko Krivokapic.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49