Top Channel/ A do të ndalet kandidati? Trump përballë akuzave, pritet të shqyrtohen të gjitha provat
31/03/2023 21:54

Tashmë ish-presidenti I Sheteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump po përballet me akuzat e rryshfetit në fushatën e vitit 2016-të. Hetimet janë përqëndruar në pagesat e bëra gjatë fushatës presidenciale, për të blerë heshtjen e ish-aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels, për një marrëdhënie seksuale që ajo pretendon se ka patur me Trump. Juria e madhe në Manhatan i dha dritën jeshile ngritjes së aktpadisë ndaj tij duke e bërë ish presidentin e parë në historinë e SHBA-së që gjendet në një situatë të tillë. Trump, kandidati për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 kandidati, e cilësoi vendimin një gjueti shtrigash, dhe persekutim politik. Akuzat do të bëhen publike vetëm në momentin që Trump të paraqitet para gjykatësit, deklaratë e cila do të nxjerrë në pah më snumë detaje. Ekspertët besojnë se ish-presidenti mund të akuzohet edhe për falsifikimin e të dhënave të biznesit. ish-aktores se filmave pornografike Stormy Daniels I është bërë një pagesë prej 130 mijë dollarësh nga avokati i Trump, Michael Cohen. Një kosto e cila u mor nga Organizata Trump, e u regjistrua si shpenzim ligjor i kompanisë. Ish-prokurori federal Neamah Rahmani e sheh aktpadinë si një zhvillim historik, ndërsa mbi Trump rëndojnë edhe akuza të tjera. “Kjo është hera e parë që një ish-president akuzohet për një krim. Është e pashembullt. A do të ndjekin edhe prokurorët e tjerë, si prokurori i posaçëm Jack Smith, apo prokurorja e Qarkut të Atlantës Fani Ëillis, të njëjtin shembull dhe ta akuzojnë Donald Trump-in për krime më të rënda”, deklaroi ish-prokurori. Prokurorët deklaruan se po punojnë për të koordinuar dorëzimin e Trump, gjë që mund të ndodhë në fillim të javës së ardhshme. Ekspertet njoftuan se pritet të zhvillohet një seancë e shkurtër, ku ai do të njihet me akuzat, do t’i merren shenjat e gishtrinjve, do të fotografohet dhe më pas të lirohet. Ekspertët kushtetues shprehen se pavarësisht ngritjes së akuzave penale, kjo nuk do ta ndalojë Trump të kandidojë për president, madje edhe në rast dënimi të tij ai do ta merrte sërish detyrën nëse fitonte. Pamjet: AFP

Top Channel/ “Lufta do vazhdojë”!Protesta për pensionet në Francë,sulmohet godina Lojërave Olimpike
06/06 18:48
Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10