Top Channel/ 4 vite nga marrëveshja Rama-Basha. A do përsëritet?
18/05/2021 11:18

Katër vite më parë në politikën shqiptare ndodhi një c’tensionin i fortë i konfliktit politik që prej disa muajsh kishte nxjerrë në protestën e opozitës me cadrën para kryeministrisë. Kryeministri Rama dhe kryetari i opozitës Basha, u takuan vetëm për vetëm duke biseduar gjatë për shumë cështje. Marrëveshja e parë që doli nga ky takim ishte një qeveria e përbashkët që do përgatiste zgjedhjet 25 Qershorit të atij viti. Marrëveshja tjetër që mbeti e padeklaruar ishte ajo për një aksion kundër LSI. Klima c’tensionuese pas atij takimi zgjati më pak se një vit sepse opozita rinisi aksionin e saj politik kundër mazhorancës me akuzat se zgjedhjet e 2017 u vodhën me ndihmën e bandave. Dosjet e durrësit dhe ajo e dibrës si dhe audiopërgjimet e eksponentëve të lartë socialistë i dha hov lëvizjes opozitare deri sa cuan tek braktisja e parlamentit në bllok nga opozita dhe nisja e protestave të dhunshme para parlamentit. Pas 4 vitesh nga ai takim, shqipëria dhe politika shqiptare ndodhet në një situatë të ngjashme. Rama si kreu i mazhorancës njësoj si në pranverën e 2017 i bën ftesë Bashës si kreu i opozitës, ndërsa sulmon LSI si armik të përbashkët. Nëse do ketë sërish një takim apo një marrëveshje të re politike, kjo mbetet për t’u parë. Zvendësimi i mundshëm i Presidentit, nëse zoti Meta shkarkohet, mund të jetë një pikë e re takimi mes Ramës dhe Bashës që në shtator do jenë sërish përballë njëri tjetrit në Parlament pas një mungese dy vjecare

Top News – Hetimi për krimin zgjedhor/ Nuk nis procedimi penal për 25 denoncime
23/06 13:02
Top Channel/Kryemadhi fut Vasilin në Kuvend/Zgjedh mandatin në Fier, i heq mundësinë Kejdi Mehmetajt
21/06 15:09
Top News – Nishani-Basha një i paaftë/ Po vijon maskaradën me zgjedhjet për strukturat
21/06 13:10
Top News-‘Ndërmarrjet ujësjellësave me aksionerë’/Rama-të shkrihen,jo më para nga buxheti i shtetit
21/06 13:10
Top Channel/ Rama: Brenda këtij viti shumë vende do kenë 24 orë ujë, Tirana do mbetet e fundit!
21/06 11:03
Top News – Basha, 3 muajt e furtunës në PD/ 17 korriku, nisja e një procesi reformimi
20/06 11:41
Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33