Top Channel/ 4 shtete në “black out”. Reuters: Si u ndërpre energjia në Shqipëri, Mal të Zi…
21/06/2024 23:11

Këtë të premte një ndërprerje e madhe e energjisë elektrike goditi Shqipërinë, Malin e Zi, Bosnjën dhe pjesën më të madhe të bregdetit të Kroacisë, duke ndërprerë punën e bizneseve, mbyllur semaforët dhe lënë njerëzit pa ajër të kondicionuar në mes të valës së të nxehtit. Reuters, duke iu referuar mediave malazeze, raportoi për një zjarr në një linjë transmetimi 400 KË përgjatë kufirit me Bosnjën, megjithëse nuk është e qartë nëse kjo ka qenë shkaku i ndërprerjeve. Agjencia e lajmeve citon edhe ministren tonë të Energjisë, Belinda Balluku, që njoftoi se ka pasur një avari në interkoneksionin ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë. Energjia në Shqipëri u rivendos brenda gjysmë ore, por vendi mbeti në një rrezik të lartë për mbyllje të mëtejshme pasi përdorimi i energjisë vazhdoi të ishte i lartë, thotë Reuters. Ndryshimet në furnizimet energjetike të rajonit kanë ngarkuar sistemet e tij të transmetimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë parë një bum në investimet në energjinë diellore, që synon të lehtësojë një krizë energjie që kishte kërcënuar një zhvendosje nga qymyri. Por infrastruktura nuk është e përgatitur për furnizime të reja të energjisë, tha presidenti i Komisionit Rregullator të Energjisë të Maqedonisë së Veriut dhe ekspertë të tjerë të industrisë në prill të vitit të kaluar.

Top News/ KLSH do monitorihet/ Kuvendi do i kërkojë llogari për auditimet
13/07 18:26
Top Channel/ Merr flakë stani i bagëtive në Fier, digjen edhe disa mjete bujqësore!
13/07 18:26
Top Channel/ Pushuesi u plagos nga gomonia, niset drejt Traumës për shkak të dëmtimeve të rënda
13/07 18:20
Top News/ Muzika e lartë, shkak i sherrit në Tropojë që i mori jetën të riut
13/07 17:24
Top News/ Gomonia përplas 56-vjeçarin në Karaburun/ Shoqërohet autori, i plagosuri dërgohet në spital
13/07 16:21
Top News/ Shkrumbohet stani në Fier, digjen dhe makineritë bujqësore
13/07 16:19
Top News/ Socialistët trajnojnë pasuesit/ D’Alema e Papandreou, leksione për të rinjtë
13/07 16:07
Top News/ PD- Ekonomia e vendit në krizë / ‘Sektorët më të goditur, industria e bujqësia’
13/07 16:06
Top News/ Dhunohen policët në Vlorë/ U konfliktuan me dy pronarë biznesi në Lungomare
13/07 15:57
Top News/ 64 ligje në gjashtë muaj/ Statistikat e Kuvendit, u refuzuan interpelancat
13/07 15:50
Top Channel/Paralajmërimi i SHBA: Rusia kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnikë në Kosovë e rajon
13/07 15:30
Top Channel/ Pishinat e Tiranës, Veliaj: U shndërruan që kur u morën në menaxhim nga bashkia
13/07 15:29
Top Channel/ Fermerët e bujqësisë bio! Në Fier marrin edhe tokat me qira
13/07 15:29
Top Channel/ Rreziku nga tatuazhet/ Mjekët: Shkaktarë të shtuar për limfomat malinje
13/07 15:23
Top Channel/ Ekspertët: Thjeshtimi i kritereve për programet arsimore prioritare prodhon të paaftë
13/07 15:12
Top Channel/ Shitja e ndërtimeve ka ngecur! Shkak, “ligji i ri të rivlerësimit me 3%”
13/07 15:10
Top News/ Gjadri, bazë e ‘Black Hawk’/ Rikthehet në funksion pas 50 viteve
13/07 14:24
Top Channel/Gjadri rikthehet në funksion për fluturimin e Black Hawk, ja helikopterët shkatërrues…
13/07 14:02
Top News/ Veliaj inspekton pishinat/ ‘Higjena dhe siguria e jetës janë primare’
13/07 14:01
Top News/ Zjarre në Delvinë e Dibër/ Zjarrfikës e ushtarë në terren, vijon ‘beteja’ me flakët
13/07 13:59