Top Channel/ 3.5 milion $ një dozë. FDA miraton ilaçin më të shtrenjtë në botë për mpiksjen e gjakut
24/11/2022 18:53

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar një medikament për mpiksjen e gjakut i cili kushton 3.5 milionë dollarë për dozë – duke e bërë atë ilaçin më të shtrenjtë në botë. Hemgenix është një trajtim intravenoz për hemofilinë B, një çrregullim në të cilin njerëzit nuk prodhojnë një proteinë të nevojshme për të krijuar mpiksje gjaku dhe për të kontrolluar gjakderdhjen. Hemofilia B përbën 15 për qind të pacientëve me hemofili dhe është e përhapur në rreth një në 40,000 njerëz, kryesisht meshkuj. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi Hemgenix të martën, duke thënë se "përfaqëson përparim të rëndësishëm në zhvillimin e terapive inovative për njerëzit e prekur nga sëmundja". Vlerësohet se rreth 16 milionë njerëz në SHBA dhe Evropë kanë hemofilinë B, ndërsa hemofilia A prek katër herë më shumë. Prodhuesi i barnave CSL Behring njoftoi çmimin prej 3.5 milion dollarësh menjëherë pas miratimit nga FDA. Ai pretendon se ilaçi përfundimisht do të reduktonte kostot e kujdesit shëndetësor, sepse pacientët do të kenë më pak incidente të gjakderdhjes dhe do të kenë nevojë për më pak trajtime të koagulimit. Pamjet: AFP

Top News – Strucat në arrati, policia në ndjekje… / Ngjarja e pazakontë në Kanada, kaos në trafik
26/11 16:21
Top News – Mbështet rivalin e Donald Trump / Elon Musk në krah të DeSantis në presidencialet 2024
26/11 16:18
Top News – Një mesazh për Turqinë… / Greqia, stërvitje me Francën përballë kufirit turk
26/11 16:17
Top News – SHBA, ‘shuplakë’ Kinës / Ndalon shitjen e pajisjeve të pesë kompanive kineze
26/11 16:09
Top News – ‘Do të vritet presidenti i Bjellorusisë’ / Plani i Putinit për të futur Evropën në luftë
26/11 15:49
Top News – Dimri ‘kafshon’ në Ukrainë / Gjashtë milionë njerëz pa energji elektrike
26/11 15:38
Top Channel/ Europol shkatërron rrjetin kriminal, operacion në 11 shtete!
26/11 14:43
Top Channel/ Elon Musk: Nuk mbështes Trumpin në presidenciale, jam me DeSantis!
26/11 14:32
Top Channel/ Berlini i jep OK: Gjermania të ulë cmimin e gazit dhe të energjisë!
26/11 14:03
Top News – Përse Rusia po flet për negociata… / Ukraina mosbesuese: Paqja nuk vjen me raketa
26/11 13:43
Top News – Gjermania e Franca, bashkë për energjinë/ Firmoset deklarata për forcimin e solidaritetit
26/11 13:28
Top News – 250 mijë USD për kokën e bosit të Wagner, ‘kuzhinieri i Putinit’ në listën e të kërkuarve
26/11 12:55
Top News – Tanke rrufe, obusë gjëmues, shkundje kockash…kështu Koreja e Jugut shet armatimet e saj
26/11 12:53
Top News – Gjermania hapet për shtetësinë e dyfishtë / Pasaporta pas 5 vitesh, po modernizohet ligji
26/11 12:52
Top News – Heq mbushjet bërthamore dhe qëllon! / Britania: Rusia nuk ka më raketa, po improvizon!
26/11 12:50
Top Channel/ BE, mbledhje urgjente për emigracionin- komisioneri: Ta nisim luftën nga trafikantët!
26/11 11:44
Top Channel/ Gjermania gati të lejojë shtetësinë e dyfishtë: Jo më pengesa me natyralizimin!
26/11 11:43
Top Channel/ Vizita e rrallë! Macron në SHBA, ja çfarë do i kërkojë presidentit Biden
25/11 23:03
Top News – Shqipëria në mesin e 10 vendeve/ Që prodhojnë dhe shesin më shumë kanabis në botë
25/11 21:59
Top Channel/ Trump zbulon programin për zgjedhjet presidenciale 2024
25/11 21:45