Top Channel/ 2022 ishte viti i emigrantëve, fitues të sondazhit për Personazhin e Vitit
31/12/2022 19:31

Tradita e përvitshme e Top Channel për të zgjedhur personazhin e vitit vazhdoi edhe për 2022, përmes sugjerimeve tuaja në një sondazh disa javor në faqen e internetit të top-channel.tv . Si propozimi më I shpeshtë nga ju, emigrantët po ashtu morën edhe numrin më të madh të votave… Në garë me emra të njohur nga kultura, sporti, drejtësia, humanizmi që kanë lënë shenjë për vitin 2022, mijëra shqiptarë zgjodhën emigrantët. Ata ishin kryefjala e gjithë debateve social-politike. Largimi masiv i të rinjve nga Shqipëria plot sakrifica mori vëmendje ndërkombëtare dhe veçanërisht ishin emigrantët ata që ngritën zërin me forcë në Londër kundër diskriminimit të tyre. Momenti më i vlerësuar dhe që ka mbetur në memorien e njerëzve është protesta e emigrantëve në Angli kundër deklaratave dhe cilësimeve nga zyrtarë të lartë anglezë por edhe në media si kriminelë. Teksa nuk duhet harruar se kontributet e emigrantëve për familjet që kanë lënë në Shqipëri janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë shqiptare. Në listën e Top Channel me 10 personazhe të vitit 2022, në vend të dytë renditet Dua Lipa, vajza shqiptare më e famshme në botë e cila duket se ka rrëmbyer edhe më shumë zemrat e shqiptarëve me marrjen e pasaportës shqiptare. Me ngjyrat kuq e zi të flamurit, Dua Lipa u bë lajm botëror gjithashtu me koncertin madhështor më 28 Nëntor të organizuar në sheshin skënderbej, duke bërë marketingun më pozitiv për Shqipërinë dhe shqiptarët. Numër të përafërt votash kanë sportistët triumfues që e kanë ngritur lart emrin e Shqipërisë. Luiza Gega, atletja më e mirë shqiptare është bërë kampionia e parë shqiptare e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës e gjithë Europa e pa atleten me lot gëzimi dhe flamurin kuqezi në krahë qe e valëviti në gjithë pistën. Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, dy futbollistët me origjinë nga Kosova ngritën peshë zemrat e gjithë shqiptarëve në botë kur sërish kishin rolin kryesor në fitoren e ekipit të Zvicrës kundër Serbisë në kampionatin botëror. Gjithashtu, vajzat e talentuara të ekipit të futbollit të Vllaznisë për herë të parë mundën të bëjnë atë që asnjë ekip shqiptar futbolli nuk e ka arritur. Kalimin në fazën e ndeshjeve në grup në Champions League. Edhe Armando Broja, futbollisti i Kombëtares shqiptare, djali i një familje emigrantësh në Angli është bërë titull kryesor në botën e sportit për talentin e tij shumë premtues… Shqiptarët kanë vlerësuar edhe aktin heroik të Anri Kashikut, 18 vjeçari që humbi jetën në bregdetin e Durrësit duke shpëtuar nga mbytja vëllain e tij të mitur dhe shokun e tij 15 vjeçar. Ndër të tjera, shqiptarët kanë shpresa se Spak do të ndryshojë fytyrë me zgjedhjen e kreut të ri, Altin Dumanin. Ata kanë votuar Altin Dumanin me besimin se ai do të godasë veçanërisht korrupsionin në nivelet e larta dhe do të çojë pas hekurave ata që cilësoheshin të paprekshëm….

Top Channel/Regjistrimet në shkolla, nga data 8 korrik- 31 gusht,prindërit të aplikojnë në e-Albania
20/06 19:46
Top Channel/ Veliaj: PS, forcë dominuese, Berisha dhe Meta janë katandisur keq
20/06 19:41
Top Channel/ Alibeaj: Nuk shkoj me Berishën! Deputeti i PD e njeh vendimin e gjykatës
20/06 19:33
Top Channel/ Magjistratura, padia penale ndaj Arben Rakipit, çështja i kalon prokurorisë së Tiranës
20/06 19:32
Top Channel/ Kontroll nga shba anti-korrupsionit! I dërguari i Blinken në Tiranë, takohet me Dumanin
20/06 19:31
Top News/ Donatorët kërkojnë llogari. Më shumë kundër korrupsionit e krimit të organizuar
20/06 17:53
Top News/ Regjistrimi në shkolla përmes e-Albania/ Ministria e Arsimit publikon datat dhe afatet
20/06 17:52
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kompleksi i pallateve në Sarandë
20/06 17:52
Top News/ Ekstradimi i Durim Bamit / Balla optimist: Emiratet do vlerësojnë provat
20/06 17:44
Top News / Ndryshimet në ligjin për policinë / Balla: Ofrojnë më shumë mundësi për gradat
20/06 17:42
Top Channel/ Rishfaqet sërish pluhuri i Saharasë në Bulqizë
20/06 17:22
Top News/ Alumni Awards kremton arritjet e studentëve të UMT/ Mbi 75% të punësuar në profilin e tyre
20/06 17:07
Top News/ ‘Tempulli’, dënohet shpërndarësit. Gjykata e Elbasanit jep vendimet për 19 persona
20/06 16:29
Top News/ 21 qershor, apo 17 korrik! / Dilemat e afateve të mandatit të Sali Berishës
20/06 15:21
Top Channel/ Me thikë në dorë në rrugë/ Durrës, 38 vjecari plagos polici që e largoi nga rruga
20/06 15:19
Top Channel/ Më pak grurë në arra/ Fermerët po korrin por janë të pakënaqur me prodhimin këtë vit
20/06 15:17
Top News/ Në kulm të sezonit turistik/ Plehrat në Sarandë hidhen në zona të banuara
20/06 15:16
Top Channel/ Të dashuruar me Thethin! Turistët e huaj që rikthehen disa herë në Shqipëri
20/06 15:16
Top Channel/ “Pushtimi” i Sazanit/ Destinacioni më i kërkuar nga të huajt që pushojnë në Vlorë
20/06 15:15
Top Channel/ Denoncime të reja në SPAK! Ish kandidati i opozitës Lefter Maliqi “ka lexuar SKY”
20/06 15:11