Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06/2022 19:27

Rritje e madhe e rasteve me koronavirus është regjistruar pasditen e së martës në Greqi, pasi Organizmi Kombëtar i Shëndetit Publik njoftoi 20,084 infeksione të reja , mes tyre 3664 ri-infeksione, 16 vdekje dhe 95 të intubuar. Që nga fillimi i pandemisë Greqia ka regjistruar gjithsej 30.206 vdekje, prej të cilave 95.7% tek pacientë me historik sëmundjesh dhe moshë 70 vjeç e lart. Ekspertët vlerësojnë se vala e re e pandemisë do të kulmojë në mes të korrikut, kur vendi do të jetë i mbushur plot me turistë. Prej ditës së djeshme kur u hap platforma elektronike, 10000 vetë kanë mbyllur vaksinimin me dozën e katërt, për të cilën mjekët rekomandojnë sidomos moshat mbi 60 vjeç. Ndërkohë kësaj here qytetarët e moshave nga 29 deri në 59 vjeç nuk duken shumë të entuziazmuar ,pasi ka shumë raste që edhe të vaksinuarit më së fundmi, janë infektuar. Duke parë me shqetësim rrjedhën e pandemisë dhe numrin në rritje rreth katër herë të shtrimeve në spitale me pacientë të rinj, Ministria e Shëndetësisë, po përgatit një plan urgjent. Specialistët nuk rreshtin së këshilluari për mbajtjen e maskave në ambientet e mbyllura, apo në vendet ku janë të grumbulluar shumë njerëz, duke theksuar se në se infeksionet vazhdojnë të rriten ,nuk përjashtohet që maskat të bëhen përsëri të detyrueshme në këto vende ,edhe në mes të verës.

Top News – Aeroportet më të rrezikshme në botë/Të bukur e të frikshëm, pilotët me licenca të posaçme
15/08 21:50
Top News-E dëshpëruar për punëtorë…!/Britania e madhe në krizë, fajëson Brexit-in
15/08 21:43
Top News – Izraeli, sulm afër bazave ruse / Godet shënjestra iraniane në brigjet e Mesdheut
15/08 21:42
Top News – Rusia braktis 20 mijë trupa në Kherson / Komandantët në arrati para kundërsulmit ukrainas
15/08 21:33
Top News – Ukraina hedh në erë ‘Vagner’ / U dekonspirua nga një foto, shkatërrohet shtabi në Donbas
15/08 21:26
Top News-U kap me drogë në furgon/Gjykata britanike lë në burg shqiptarin
15/08 20:10
Top News – Filipinet ‘grisin’ kontratën Rusinë / Bisedime me SHBA për të blerë helikopterë amerikanë
15/08 19:24
Top News – ‘Bast’ 500 mln dollarësh në Rusi / Si miliarderi saudit investoi pak ditë para luftës…!
15/08 19:17
Top News – 3 vite pritje për një Bayraktar /Droni legjendar turk, më i kërkuari nga ushtritë e botës
15/08 18:19
Top News – Rusia do të armatosë aleatët! / Po dështon në luftë por Putin krenohet: Jemi më të mirët
15/08 18:18
Top News – Bota në prag të një konflikti tjetër!/ ‘Kina-Po përgatitemi për luftë rreth Tajvanit!’
15/08 16:58
Top News – Bie nafta në bursat ndërkombëtare /Çmimi shkon në 93 dollarë për fuçi, shkak Kina e Irani
15/08 16:50
Top News – 23 vite, zyrtar bashkie me diplomë false!/ Duhet të paguajë një gjobë prej 1 milionë euro
15/08 16:35
Top News – Asteroidi gjigant afër Tokës/Paralajmërimi i NASA-me sytë nga qielli!
15/08 16:08
Top News – Prapa shpinës së Putin…!/Zyrtarët rusë negociojnë fshehur me Perëndimin
15/08 15:45
Top Channel/ Një vit me talebanët, Afganistani më i varfër dhe më i pasigurt për gratë
15/08 15:26
Top Channel/ Ulet çmimi i naftës/ Rënia në bursa për shkak të krizës që po prek Kinën
15/08 15:02
Top News -Talebanët, një vit në pushtet…!/Kabuli mes festës, protestave dhe varfërisë ekstreme
15/08 14:59
Top Channel/ Rikthim në hënë/ NASA përgatit programin Artemis. Po stërviten astronautët
15/08 12:28
Top Channel/ Putin flirton me Kim/ Presidenti rus: Do zgjerojmë marrëdhëniet me Korenë e Veriut
15/08 12:21