Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06/2021 19:37

“Bëje dhe më duhet sot” , lutet në Whats app njëri nga qytetarët që kërkon një test covidi pa kryer asnjë analizë dhe pa shkuar aspak në një klinikë që ofron shërbime të tilla pas të cilave lejohet udhëtimi jashtë vendit. Prokurori Bledar Balikaj mbasi kqyri dhjetra komunikime me të dyshuarit , firmosi 15 urdhër ndalime, që zbulojnë skemën e falsifikimeve të testeve ,të cilat përftoheshin për shuma nga 15 deri në 25 euro ku mbasi i interesuari konfirmohej negativ ai mund të udhëtonte. Në një nga rastet sipas dosjes që TCH disponon konstatohet se nga telefoni i shtetasit Ermir Koçi dërgohen vazhdimisht fotografi të kartave të identitetit dhe në një moment dërgohet edhe një ID kosovare ku shkruhet se duhet sa më shpejt. Por nga kqyrja e sistemit ‘deep see’ prokurori Valikaj ka zbuluar se porositësi nuk gjendej aspak në Shqipëri dhe pavarësisht kësaj ai e ka siguruar testin. Hetimi nisi mbas kallëzimit të administratorit të një laboratori në Tiranë i cili vuri në dijeni drejtësinë se persona të paidentifikuar po falsifikonin fletë të analizave të testit covid 19 me logon e laboratorit në fjalë duke vendosur barkode dhe të dhëna të rreme. Referuar rasteve të zbuluara në Rinas prokuroria hetoi dhe zbuloi se një nga të dyshuarit kryesore është shtetasi Roland Karrica i cili përmes një kancelarie fotokopje printime ka siguruar teste false. Mes të ndaluarve që janë angazhuar për të ndihmuar të dyshuarin është edhe një mjek si dhe një inxhinier i OSHEE. Prokurori Valikaj në urdhrin e ndalimeve që çoi në pranga 15 persona thekson se në telefonin e të dyshuarit kryesor ka edhe përdorues numrash që nuk janë identifikuar ende.

Top News – Trishtuese! Kafshët në ‘betejë’ me zjarrin, ja si përpiqen të shpëtojnë
05/08 13:44
Top News – Katastrofë në Vlorë, flakët shkrumbojnë shtëpitë, ndërsa banorët largohen
05/08 13:43
Top Channel/ Situatë kritike në Gjorm, shkrumbohen 5 banesa. Nuk dihet nëse ka të lënduar
05/08 13:04
Top Channel/ Vazhdojnë zjarret në Lunxhëri, operacione në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë
05/08 12:57
Top Channel/Ndërpritet aksioni në Karaburun, era e fortë rrezikoi jetën e ushtarëve dhe zjarrfikësve
05/08 12:55
Top News-I treti brenda 3 ditëve/ Meta i kthen parlamentit aktin për buxhetin e shtetit
05/08 12:49
Top Channel/ Voda në gjykatë, në apel masa për ish zv/ministren
05/08 12:47
Top Channel/ Laborator droge në mes të Durrësit, kapen dy laborantët që përgatisnin dozat për shitje
05/08 12:46
Top Channel/ Festa e bukës në Maliq, tradita që shënon korrjen e grurit
05/08 12:24
Top News-Manastirliu në spitalin e Sarandës/‘Brenda shtatorit përfundon pediatria e laboratori’
05/08 12:15
Top News-Bazë përpunimi drogërash/ Durrës, sekuestrohet kokainë e heroinë, 2 në pranga
05/08 12:07
Top Channel/ Ende 6 vatra zjarri aktive. Shuhen disa zjarre në të gjithë vendin. Karaburuni vazhdon
05/08 12:06
Top Channel/Aksidenti ku humbi jetën 3-vjeçari,shihni si ka përfunduar makina që e ngiste nëna e tij
05/08 11:49
Top News-Gjyqi për Tahirin dhe Çelën/ Gjykata e Lartë cakton datën e seancës gjyqësore
05/08 11:35
Top News-Ministria e Mbrojtjes bën bilancin/6 vatra aktive në vend, vijon beteja me flakët
05/08 11:28
Top News – Shpërthen zjarri në autostradën Fier-Vlorë, rrezikohen depozitat e karburantit
05/08 11:27
Top News-Vdes në aksident një 3-vjeçar/ Makina që drejtohej nga e ëma del nga rruga
05/08 11:18
Top Channel/ Shfaqen vatra zjarri në fshatrat e Mallakastrës, terreni i vështirë për zjarrfikësit
05/08 11:04
Top Channel/ Manastirliu në spitalin e Sarandës: Brenda shtatorit përfundon pediatria dhe laboratori
05/08 10:48
Top Channel/ Zjarr i madh pranë depozitave të karburantit në autostradën Fier-Vlorë
05/08 10:39