Top Channel/ 100 të rinj të Tiranës shpalosin idetë inovative në “Climathon Tirana 2023”
27/10/2023 17:06

Në përmbyllje të edicionit të dytë të Climathon Tirana 2023, konkurs global i llojit Hackathon që zhvillohet në 140 qytete të globit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se të rinjtë me idetë e tyre inovative janë e ardhmja e vendit. “Ndonjëherë bëhemi ‘viktima’ të suksesit tonë. Sa më e mirë bëhet Tirana, duan të vijnë të gjithë në Tiranë. Jo vetëm kaq, por edhe shumë të huaj që vijnë në Tiranë, janë dëshmi e kësaj. Di që dhomat e hoteleve janë plot, AirBnB janë plot. Kështu që, ndonjëherë suksesi dhe arritjet vijnë me sfida. Duke qenë se Tirana rritet me 25 mijë qytetarë çdo vit, automatikisht janë 8 mijë apartamente dhe 8 mijë makina. Ku do të shkojnë apo nëse janë elektrike ku do karikohen, nëse nuk janë, duhet zgjidhur se ku do të parkohen. Eshtë e rëndësishme të kuptojmë se ne e kemi lidhur fatin bashkë. Jetojmë në një qytet, konsumojmë. Kryetari i bashkisë, ministrat, shkojnë e vijnë, por sa jemi në këtë pozicion, duhet të bëjmë sa më shumë bashkëpunim që të gjejmë zgjidhje“, tha Veliaj.

Top Channel/ “Kushëriri Altin Dumanit i vuri minën dy vajzave”, Berisha sërish akuza ndërkombëtarëve
19/07 23:04
Top News/ Stuhia shkatërron serat në Cërrik, fermerët humbasin çdo gjë
19/07 21:37
Top Channel/ Kapriçot e motit në Korrik, stuhia përfshin Cërrikun, shkatërrohen tërësisht serat
19/07 21:09
Top News/ Bisedat në Instagram i kushtojnë jetën, 42-vjeçari nga Bilishti vdes në spital
19/07 20:58
Top News/ Fshinin gjobat kundrejt ryshfetit. Masa ndaj ‘grupit’ të policëve rrugorë në Elbasan
19/07 19:59
Top Channel/ Aeroporti i Tiranës i paprekur/ TIA konfirmon se sistemet kanë mbetur funksionale
19/07 19:55
Top Channel/ Debat për akulloren! Spaho përplaset me Shalsin: Po intimidoni kreun e KLSH
19/07 19:51
Top Channel/ Rivlerësimi i pronave, me 5%! Në shtator miratohet lehtësia për ndërtimet
19/07 19:51
Top Channel/ Veliaj ironizon opozitën nga Kamza: Ata flasin për rrotën, kur bota flet për AI
19/07 19:30
Top Channel/ Ligj të ri për policinë! Miratohet në parim në Komisionin e Sigurisë Kombëtare
19/07 19:24
Top News/ Ndryshimet në ligjin e policisë / Balla prezanton draftin në Kuvend, kritika nga opozita
19/07 17:37
Top News/ Grupi i hashashit në Shkodër. GJKKO lë në burg 9 persona, zbutet masa për një vajzë
19/07 16:53
Top News/ ‘Luftë’ korrupsionit madhor. Komisioni i posaçëm shqyrton rekomandimet e BE
19/07 15:53
Top News/ Gjykim i shkurtuar për Dakon. Gjykata pranon kërkesën e ish-kryebashkiakut të Durrësit
19/07 15:51
Top News/ Dakordësi për votën e diasporës / Në zgjedhje votojnë edhe emigrantët e parregullt
19/07 15:50
Top News/ Në pranga 39-vjeçari në Shëngjin/ Pjesë e grupit që trafikoi 110 kg kokainë nga Belgjika
19/07 15:20
Top Channel/Sekuestro kompanive të mikrokredive: MCA e Final në bashkëpunim me ADCA vodhën qytetarët
19/07 15:12
Top News/ ‘Të rroftë Mercedez-i’, kryeministri me tone ironike ndaj operatorëve turistikë
19/07 15:01
Top News/ ‘Ikin se nuk dinë të punojnë’, Rama: E dini ju sa paguhet një menaxher
19/07 15:00
Top News/ ‘Ka vende punë, problem mbetet aftësia’, Rama: Paguajmë punëtorët si në rajon
19/07 14:58