Top Channe/Revolta e Qafë Barit, maj 1984, 500 të burgosur politikë reaguan ndaj trajtimit çnjerëzor
21/05/2024 16:03

Pasi miniera e Spaçit ishte konsoliduar si përvojë pune, një tjetë minierë do hapej për shfrytëzimin e mineralit jo shumë larg Spaçit. Miniera ishte përzgjedhur në Qafë-Bari të Pukës. Qëllimi kryesor do të ishte nxjerrja e bakrit nga një fuqi punëtore prej 250-300 punëtorësh. Revolta e Qafë Barit ishte një revoltë kundër regjimit komunist në Shqipëri, e cila ndodhi më 22 Maj 1984, në burgun e Qafë Barit, ku ndodheshin rreth 500 të burgosur politikë. Dhuna, trajtimet çnjerëzore, orët e tejzgjatura të punës së detyruar, mungesa e ushqimit dhe torturat psikologjike dhe fizike sollën revoltën e të burgosurve politikë. pasi të burgosurit morën kontrollin e plotë të burgut dhe bënë thirrjet e tyre për një Shqipëri të lirë e demokratike. 40 vjet nga kjo revolt, Instituti i Studimit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, dhe Muzeu I Përgjimeve ‘Shtëpia me gjethe’ çelën një ekspozitë me faktë të kësaj ngjarjeje. Sinkron Celo Hoxha, drejtor i Institutit të Studimit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit

Top News/ I dënuar me 15 vite burg për tentativë vrasje, arrestohet 57-vjeçari në Korçë
14/06 14:31
Top Channel/ Tentoi të vriste një person me armë, vihet në pranga 57-vjeçari i dënuar me 15 vite
14/06 14:23
Top News/ 100 mijë euro në xhep, hetohen 2 persona/ Dyshohet se paratë ishin përfituar nga krimi
14/06 14:19
Top News/ Edhe SHBA me vendim të formës së prerë. Ambasada: Kujdes me bashkëpunimin me non gratat
14/06 14:12
Top Channel/ Një bandë sulmon autoritetet greke, tre policë të plagosur! Nëntë persona të arrestuar
14/06 14:04
Top Channel/ Zbulohet kërcënim i ri i frikshëm për fertilitetin mashkullor, prek më shumë të rinjtë
14/06 14:02
Top Channel/ Molotov, flakë e fishekzjarre,deputetët e PD përplasen me Policinë te Bashkia e Tiranës
14/06 13:56
Top News/ 800 mijë turistë vizituan zonat e mbrojtura, Rama shpërndan videon nga parku natyror
14/06 13:27
Top News/ Aksidentohen turistët francezë/ Furgoni përplaset me autokombajnën në Lushnje
14/06 13:15
Top Channel/ 7 turistë francezë përfundojnë në spitali! Furgoni përplaset me autokombajnën
14/06 13:09
Top News/ Mbahet seanca për Belerin/ Kryebashkiaku i Himarës shfaqet pas hekurave në gjykatë
14/06 13:03
Top Channel/ “Na konkurron gruri i Serbisë”! Nis korrja e drithit, fermerët ankohen për çmimin
14/06 12:51
Top News/ Protestuesit përplasen me policinë/ Hidhet molotov, shpërthejnë në flakë gomat
14/06 12:48
Top Channel/ Rriten temperaturat, parashikimi për fundjavën dhe muajin qershor
14/06 12:48
Top Channel/ Opozita në protestën e 12, protestuesit tentojnë të çajnë kordonin policor
14/06 12:46
Top Channel/ Nis Komisioni Antikorrupsion. Bojkoton opozita, mazhoranca shtrin dorën e bashkëpunimit
14/06 12:46
Top Channel/ Mitsotakis zëvendëson ministrat, pas rezultateve të dobëta në zgjedhjet e PE
14/06 12:45
Top Channel/ Apeli vendos fatin e Belerit. Eurodeputeti i Greqisë në burg për shitblerje votash
14/06 12:44
Top News/ Fluksi gjatë sezonit turistik/ Kufizohet lëvizja në rrugë e kamionëve
14/06 12:41
Top Channel/Ndotet liqeni i Komanit! Pamja më e keqe për pushues e turistët që zgjedhin ta vizitojnë
14/06 12:28