Top Channe/ Izrael, protesta për reformën që i jep parlamentit shumë pushtet mbi gjykatat
04/02/2023 22:04

Qindra protestues izraelitë protestuan në Tel Aviv kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu, që drejton një prej qeverive më të djathta në vend. Protestuesit kërkojnë largimin e qeverisë në lëvizjen e nxitur fillimisht nga një reformë e kontestuar gjyqësore që i jep parlamentit më shumë pushtet mbi gjykatat. "Kjo është një qeveri e rrezikshme," tha një mësuese nga Jaffa, një zonë urbane perëndimore e qytetit bregdetar. "Kjo qeveri nuk është e mirë për të varfrit, dhe aq më pak për palestinezët," tha mësuesja izraelite. Lideri opozitar Yair Lapid ka folur për turmat në Tel Aviv duke thënë se “në shesh kanë dalë ata që duan vendin, për të mbrojtur demokracinë e gjykatat e tij”. Benjamin Netanyahu erdhi përsëri në pushtet një muaj më parë, duke thënë se “izraelitët votuan për një qeveri tërësisht të djathtë dhe për sigurinë". vendi ka dhe probleme me sigurinë pasi javët e fundit ka psur të vrarë nga palestinezët deh zralitët duke rindezur kështu konfliktin e vjetër. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18