Testet e shpejta, më shumë të infektuar/ Gjirokastër, një në dy të testuar del i infektuar nga Covid
09/12/2020 15:25

Me gati 250 raste aktive vetëm brenda qytetit të Gjirokastrës ky rajon vijon të mbetet problematik sa i përket infektimeve me Covid 19. Epidemiologët tërheqin vëmendjen sidomos për të rinjtë të cilët manifestojnë simptoma jo serioze të Covid 19 por që kanë temperaturë më të lartë se 37 dhe shenja të tjera të fillimit të sëmundjes. Për të gjithë këta qytetarë që janë në qarkullim mjekët kërkojnë testimin dhe izolimin sipas rekomandimeve të mjekut të familjes. “Në qarkun e Gjirokastrës pavarësisht se gjatë 10 ditëshit të fundit njerëzit kanë filluar të ndërgjegjësohen, kemi vënë re një nuk mund ta quaj papërgjegjshmëri por neglizhencë të të rinjve, të cilët neglizhojnë edhe temperaturën më të thjeshtë dhe mund të them se janë burim i transmetimit të Covid 19.” Në Gjirokastër sot nisëm testimet e shpejta për rastet e referuara nga mjekët e familjes, pacientë që po kalojnë ditët e para të sëmundjes. “Sot kryem 19 testime të shpejta nga të cilat 9 rezultuan pozitive. Kjo metodë do të ndihmojë diagnostikimin në kohë, mjekimin në kohë si dhe do të ndihmojë shërbimin epidemiologjik të gjurmojë lidhjet mes rasteve.”

Top News-Tjetër magazinë me arsenal armësh në Mëzez/Arrestohet 61 vjeçari, shpallet në kërkim i biri
18/08 22:40
Top News-Elbasani qarku i dytë më i varfër në vend/Meta akuzon qeverinë-Qyteti është lënë në harresë
18/08 22:37
Top News-Shqipëria ‘tërheq’ Amerikën dhe Europën/Një nga shtatë vendet më të frekuentuara këtë verë
18/08 20:50
Top channel/ Sekuestrohet arsenal armësh në Tiranë, në pranga 62-vjeçari! Në kërkim djali i tij
18/08 20:36
Top News – Korriku përgjaku rrugët e vendit/Del raporti, sa persona humbën jetën në 30 ditë
18/08 18:40
Top News- Përplasi 4 këmbësorë te ‘Kodra e Diellit’/Gjykata vendos ‘arrest me burg’ për farmacisten
18/08 18:15
Top News – I prenë flokët në kufirin shqiptar/Aventurat e turistëve në Shqipërinë komuniste
18/08 17:01
Top News-Pas mashtrimit nga dy pensionistë italianë/Për floririn arrestohet dhe pronari argjendarisë
18/08 16:23
Top News – Pasaporta shqiptare del në shitje…!/Ja kush janë blerësit, cënohet siguria kombëtare
18/08 16:01
Top Channel/Ndeshja e parë, Tirana-Kukësi.Përballja që do të hapë siparin e kampionatit të futbollit
18/08 15:55
Top Channel/ Britania e paralizuar nga grevat, për katër ditë linjat hekurudhore do funksionojnë 20%
18/08 15:39
Top Channel/ Berisha “përballet” me 7501. Fermerët e Kasharit ankohen se u gabua miratimi i ligjit
18/08 15:37
Top Channel/ Parku i liqenit të Farkës. Bashkia po ndërton një pistë vrapimi dhe korsi biçikletash
18/08 15:33
Top News – Drogë me postë nga Anglia në Shqipëri!/ Dy të arrestuar, policia zbulon skemën e trafikut
18/08 15:30
Top Channel/ Takim i ftohtë Kurti-Vuçiç/ Takimi me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian
18/08 15:29
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top Channel/ “Spiunëve ju ndalohet kandidimi”. Gati ligji i ri, “shkarkohen ose humbin mandatet”
18/08 15:21
Top Channel/Vrasje në Elbasan dhe Sarandë/Kamarieri vret klientin për parkimin. Elbasan, pas sherrit
18/08 15:18
Top News-Ekzekutimi në Vlorë nga vrasës me pagesë/Një nga viktimat hera e parë pa makinë të blinduar
18/08 15:17
Top Channel/Atentat në Vlorë,2 të vdekur.Hakim Xhezo dhe Geno Lena dyshohet se u vranë për hakmarrje
18/08 15:05