Sot një vit nga tërmeti/ Më 21 shtator 2019 lëkundjet plagosën mbi 100 persona
21/09/2020 15:16

Kjo e hënë shënon 1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit. Atë pasdite hyrja për në Urgjencën e Spitalit të Traumës ishte plot me ambulanca dhe makina të cilat sillni persona të plagosur që ishin hedhur nga ballkonet për t’i shpëtuar tërmetit. Rreth 150 persona të plagosur u sollën te ky spital dhe ai i Durrësit, por që peshën me të madhe e mbajti Trauma për trajtimin e të plagosurve, por që fatmirësisht pa viktima. Tërmeti i pasditës së 21 shtatorit, u regjistrua me një magnitudë 5.8, dhe sipas bilancit zyrtar u dëmtuan mbi 1500 shtëpi, pallate dhe shkolla, kryesisht në zonën e Tiranës edhe Durrësit, aty ku ishte edhe epiqendra e tij. Paniku do të ishte i madh tek njerëzit. Me mijëra qytetarë, dolën nga banesat e tyre. Një pjesë vendosën të largoheshin nga qytetet e prekura nga tërmeti, ndërsa një pjesë tjetër vendosën ta kalonin natën jashtë. Në Durrës, Ministria e Mbrojtjes vendosi çadra tek stadium i qytetit, me qëllim që një pjesë e qytetarëve të kalonin natën brenda tyre.

Top News – Minishengeni Ballkanit/ Rama, Vuçiç e Zaev, fitojnë Kosovën
30/10 22:03
Regjistrimet e fundit/ Të shtunën mbyllet në 36 universitetet publike dhe private
30/10 19:42
Top News – Posta, masat anti covid/ ‘Aplikoni për shërbim në banesë’
30/10 18:41
Top News – Covid rëndohet situata/ 319 raste të reja, 301 të shtruar
30/10 18:40
Top News – Tërmeti shkatërrues/ Ambasada, një apel për shqiptarët
30/10 16:17
Tsunami në Samos/ Pas tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë dhe Greqinë
30/10 16:14
Tërmet i fuqishëm në Greqi/ Magnituda 7 e shkallës Rihter, shëmben godina, dëme të shumta
30/10 16:13
Tërmeti godet Turqinë dhe Greqinë/ Magnituda 7 e shkallës Rihter, shemben godina, shënohen viktima
30/10 16:10
Greva e urisë në Ballsh/ Gratë të vendosura që të mos dalin pa marrë pagat
30/10 15:39
Veliera bllokohet në Vlorë/ Dy rusë dhe dy ukrainas nuk mund udhëtojnë deri në përfundim të hetimeve
30/10 15:35
Dy kandidatë padisin KED/ U skualifikuan për në kushtetuese, KED është në shkelje me noteren Bejtja
30/10 15:32
Kufizimi i orarit në ish-bllok/ Bizneset kundër propozimit të komitetit teknik të ekspertëve
30/10 15:19
Si do të zhvillohet mësimi online/Vendimi i komitetit teknik për mbylljen e universiteteve per 1muaj
30/10 15:18
Top News – Trafik dhe shumë policë/ Kaos me qarkullimin në disa rrugë
30/10 14:24
Top News – Prokurorja në Vetting/ Komisioneri publik kërkon shkarkim
30/10 14:23
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Tiranë, projekt për një lagje të re
30/10 13:47
Top News – Milionat nga gjobat/ Lleshaj-shkojnë për sigurinë rrugore
30/10 13:34
Nderimet e fundit Avni Mulës/ Shuhet në moshën 92 vjeçare kompozitori i madh
30/10 12:51
Covid 19 në arsim/ 30 të infektuar në një ditë, mes tyre një profesor, 3 mësues dhe 1 edukatore
30/10 12:50
Universiteti online/ Si do të nisë mësimi pas vendimit të komitetit teknik
30/10 12:48