Si gënjeu Berisha për “21 Janarin”/ Tha se vrasjet u kryen me çadra pistoletë, kishte armë e tritol
21/01/2021 15:23

Protesta e 21 janarit të vitit 2011 për ata që e jetuan ka lënë gjurmë të jashtëzakonshme. Veçanërisht për ata që ishin në radhë të parë të asaj revolte që shpërtheu nga një video regjistrim të një bisede për pazare korrupsioni. Për katër familje ajo nuk do harrohet kurrë për shkak se të afërmit e tyre humbën jetën. Por edhe për ata që u plagosën. Por kjo ngjarje ka lënë gjurmë të thella edhe tek politikanët. Këtë herë po marrim në analizë Ish kryeministrin Sali Berisha. Që në orët e para të pas protestës, Berisha me bindjen më të plotë gënjeu nga pozita të larta institucionale. Ja gënjeshtra e parë! Berisha: Ka të dhëna se kishte tritol, kallashnikov dhe çadra pistoletë. Deri vonë ai i qëndroi gënjeshtrës së tij se nga ana e demonstruesve është hedhur tritol kundër forcave të rendit dhe gardës. Ai akuzoi për grusht shteti edhe ish presidentin topi, drejtuesen e prokurorisë së përgjithshme, për të cilët kishte një koment shumë fyes. Por të gjitha këto deklarime duket se ishin për të justifikuar vrasjet në bulevard. Ai deklaronte se vrasjet u bënë nga vetë protestuesit. Hetimet treguan se protestuesit ishin vrare me armët e gardës se republikës, një prej tyre e përdorur edhe nga vete drejtuesi i gardës, Ndrea Prendi. Kjo genjeshter ne ate kohe pretendohej te shitej si e vërtete por pamjet filmike nga te gjitha këndet treguan se vrasjet u kryen nga garda. Ndërsa ekspertiza e armeve tregoi se vrasjet ishin tentuar te fshiheshin nga ana e drejtuesve te gardës te cilet kishin manipuluar provat e krimit. Per te fshehur gjurmët e krimit, me bekimin direkt te Kryeministrit duket se është bere edhe fshirja e pamjeve filmike nga sistemi i kamerave te kryeministrisë. Për të mbështetur këtë gënjeshtër edhe mjekët e spitalit ushtarak u detyruan të gënjejnë. Tritoli, kallashnikovët, çadrat pistoletë nuk u gjetën kurrë megjithëse Berisha me bindje të plotë deklaronte se kishte prova, por koha tregoi se Berisha po gënjente për të justifikuar vrasjet.

“Këpucët e kuqe”/ Në teatrin e Durrësit, 8 rrëfime nga gratë e dhunuara
08/03 13:01
Shtigjet në harta digjitale/ Studentët në Gjirokastër do t’i përdorin për vizitorët
08/03 12:24
Nuk respektuan masat anticovid, 2511 qytetarë ndëshkohen me gjobë
08/03 12:15
Berat, humb jetën nga zjarri një 61 vjeçar, nuk dihet ende gjë për të birin
08/03 11:29
Zjarri në Berat/ Momenti kur nxirret një nga viktimat
08/03 10:11
Zjarri në Berat/ Konfirmohet viktima e parë. I afërmi: Kur erdhëm gjithçka ishte në flakë
08/03 09:39
Top News – Surprizon 64 vjecarja nga Fieri/ ‘Për’puthen 40’, prezantohen 4 pjesëmarrëse
07/03 22:26
Top News – Veliaj në Rrogozhinë/ Grida ‘harron’ disfatën në Tiranë dhe Durrës
07/03 21:54
Tornitori më i vjetër i Fierit/ Edhe pse ka 10 vite që ka dalë në pension, vijon të punojë
07/03 20:02
Fermerët e Lushnjës s’shqetësohen për tregun, mbjellin shalqi sipas rregullave të BE
07/03 19:52
Abuzimi me mikrokreditë/ Ekspertët kërkojnë edhe hetim për institucionet jo-banka
07/03 19:50
Policia bllokon 300 patenta/ Që nga 10 shkurti janë gjobitur 20 mijë qytetarë pa maska
07/03 19:44
Top News – Ende i lartë numri i të infektuarve/ Më i riu, 35 vjec, shënohen 21 viktima nga covid
07/03 19:35
7 marsi ndryshe/ Festa e mësuesit, ditë të diele dhe në kohë pandemie
07/03 18:39
Rama le dritaren e hapur për vaksinat ruse dhe kineze: Po e shqyrton edhe BE
07/03 18:38
Balla flet nga Elbasani: Në mandatin e ri do të vijojmë investimet në infrastrukturën arsimore
07/03 17:51
Kushi: Profesioni i mësuesit është në majën e piramidës së profesioneve më fisnike
07/03 16:32
Top News – Ngre siparin `galeria moderne`/‘Artkand’, emisioni më i ri në Top Channel
07/03 15:53
Top News – Surpriza, Ponari moderatorja e re/ Sezoni i ri i Portokallisë nis me ndryshime
07/03 15:27
Top News – Nuk do e besoni çfarë bën shqiptari/ Vjedh ekskavator në Itali, kapet nga policia
07/03 13:57