Shtigjet në harta digjitale/ Studentët në Gjirokastër do t’i përdorin për vizitorët
08/03/2021 12:24

Shtigjet natyrore që përshkohen me këmbë janë mënyra të reja për të eksploruar natyrën në fundjavë. Studentë të udhë-rrëfimit turistik në Gjirokastër janë duke regjistruar në harta dixhitale shtigje që do të përdorin vetë ata më pas për të guiduar vizitorë. Ata përshkuan këtë fundjavë shtegun drejt parkut arkeologjik të Antigonesë, një nga sitet kryesore të historisë antike dhe natyrës i arritshëm lehtësisht nga qyteti i Gjirokastrës. ” Ishte shumë interesante dhe e bukur. Rruga ishte pak e vështirë sepse ne vendosëm që ta ngjisnim me këmbë por ishte një eksperiencë e mrekullueshme.” “ I gjithë territori ka shtigje që janë të mundura edhe për ata që nuk kanë eksperiencë në ecje. Presim që të kemi mundësinë të guidojmë shumë vizitorë këtë sezon” Pandemia e goditi seriozisht sektorin e turizmit dhe një prej profesioneve që ndërpreu tërësisht aktivitetin ishte ai i udhërrëfyesve turistikë. Shumë guida u detyruan të kërkojnë mundësi punësimi jashtë sektorit. Këta të rinj që janë në prag të diplomimit megjithatë po punojnë për sezonin dhe shpresojnë që kjo verë t’ju japë një shans për të testuar veten dhe dijet e fituara. Parku i Antigonesë, siti i Adrianopolit, Melanit, Paleokastrës, shtigjet drejt urave të periudhës së Ali Pashës, kalatë dhe manastiret mesjetare janë mes mundësive të reja të kësaj vere në Gjirokastër. Përzgjedhja e tyre nga vizitorët përveçse zbavitje është një mundësi për të mbështetur guidat lokale dhe komunitetet që e kanë të lidhur mbijetesën e tyre me turizmin.

Top Channel/ Basha në njësinë 4 në Tiranë: Padurimin për ndryshim e ndjej kudo
15/04 22:48
Top News – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti/ Emërojnë shefin e agjencisë së zbulimit në Kosovë
15/04 22:23
Top News – ‘Jam dakord me ambasadoren Yuri Kim’/ Rama: Shitja dhe blerja e votës është mëkat!
15/04 22:15
Top Channel/ Basha në njësinë 9: Ndryshimi vjen duke larguar Edi Ramën
15/04 22:08
Top Channel/ Balla: PS ka bërë 230 mijë legalizime në Elbasan
15/04 21:55
Top News – Shitja dhe blerja e votës/ Apeli i komisionerit shtetëror të zgjedhjeve
15/04 21:20
Top News – Ballkan, shkarravitje kufijsh! 3 pikat e bashkimit mes Shqipërisë e Kosovës
15/04 20:31
Top News – Udhëtimet jashtë shtetit/ Disa shtete, rregulla të reja për shqiptarët
15/04 20:26
Top News – Bashkimi mes Kosovës e Shqipërisë! Del dokumenti, e publikojnë mediat sllovene
15/04 20:25
Top Channel/Në provim nxënësit e klasave të pesta/ 30 mijë fëmijë do të testohen të gjithë më 21 maj
15/04 20:14
Top Channel/ Covid pengon votat për tre deputetë/ 10 ditë para zgjedhjeve, 27 mijë të infektuar
15/04 20:04
Top Channel/ “Spitalla lagje model” Kryebashkiakja: Projektet tona do transformojnë qytetin
15/04 19:52
Top Channel/ SPAK, hetim listës së votuesve të PS, mbledhja e të dhënave të 910 mijë personave
15/04 19:48
Top Channel/ 123 mijë USD fushata në Facebook, shpenzimet e mëdha të PS e PD
15/04 19:45
Top Channel/ Kim: S’mbështesim parti, paralajmërojmë këdo që mohon të drejtën e votës duke e blerë
15/04 19:43
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top News – Bie forca e virusit, pak infektime/ Rënie e ndjeshme e shifrave, vetëm 4 viktima
15/04 19:19
Top Channel/ Rama e Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Me standarte europiane
15/04 19:17
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Basha në Kombinat: Entuziazmi juaj, garanci për ndryshimin. Votoni numrin 9!
15/04 19:06