Shqipëria paguan këstin për vaksinën/ Rama: Të sëmurët do rimbursohen për ilaçet Covid-19
16/11/2020 15:19

Qeveria hedh një tjetër hap për të lehtësuar kostot financiare të kurimit të qytetarëve të prekur nga Covid-19. “Në buxhetin e vitit 2021 ne do të vazhdojmë atë që nis në pak ditë mbështetjen me financë të recetës bazë dhe futjen në skemë për t’u rimbursuar të të gjithë medikamenteve dhe në funksion të të gjithë të prekurve nga Covid-i”, deklaroi Rama. Kryeministri i tha parlamentit detaje të tjera të planit për rritjen ndihmës ekonomike si dhe kohështrirjen që do të nis prej 1 janar 2021. “Dyfishim për ndihmën ekonomike gjatë periudhës me pandemi për të gjithë familjet”. Shqipëria tha kryeministri do të ketë vaksinim falas për të gjitha kategoritë vunerabël e më pas shtresat e tjera të popullsisë. “Sot qeveria ka paguar kaparin për Covax. Jemi në komunikim me BE-në, bisedë me presidenten e Komisionit Evropian, kancelarin e Austrisë për aksesin e vaksinimit të popullsisë. Sasitë nuk do të jetë menjëherë të jetë të atilla për mbulim të gjerë të popullisë. Po ndërtojmë aleancat e duhura për mos të mbetur prapa të tjerëve”. Opozita deklaroi kryeministri me patjetër mund të kritikojë qeverinë por sipas tij, është e pafalshme të dezinformojë e krijojë lajme të rreme dhe shpifje. “Shqipëria ka një specifikë në këtë luftë, ka një opozitë, një nga opozitat, atë jashtëparlamentare për fat të keq edhe njëherë në 1000 vjet me këtë sëmundje nuk gjen kurajë të gjejë një rol konstruktiv jo duke hequr dorë nga kritikat, por duke mos bërë krimin e dezinformimit dhe fabrikimit të një realiteti që nuk është ai sot i spitaleve. Është vërtetë kriminale t’u thuash qytetarëve se spitalet janë në kolaps. Nuk janë. Ne do të bëjmë gjithçka që në fund të kemi një bilanc e të jemi të lehtësuar….”

Top News/ S’u betua në Himarë, do betohet në Strasburg/ Beleri, pesë ditë liri si eurodeputet
12/07 20:41
Top News/ Betimi i Belerit në PE/ Shqyrtohet kërkesa për t’i dhene leje
12/07 18:43
Top Channel/ “U drodh nga themelet narko-kracia e Edi Ramës”, Berisha flet pas protestës
12/07 18:29
Top News/ Qeveri teknike për zgjedhje / Ilir Meta: Të organizohemi në të gjitha drejtimet
12/07 15:20
Top Channel/ “Qeveria teknike” përçan opozitën, Meta e sheh zgjidhje, Shehi: Eksperiment i dështuar
12/07 15:08
Top Channel/ Kryetari i bashkisë së Tiranës komenton protestën e Opozitës, Veliaj: Dogjën flamurin
12/07 15:03
Top Channel/ Protesta e opozitës përpara kryeministrisë, Meta: Paralajmërimi serioz…
12/07 14:23
Top News/ Protestuesit mblidhen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kërkojnë lirimin e Berishës
11/07 21:08
Top News/ I ati në “arrest shtëpie”, Shkëlzen Berisha i bashkohet protestës së opozitës
11/07 21:07
Top News/ Ilir Meta krah Nokës e Bardhit në protestën e opozitës për qeveri teknike
11/07 21:07
Top News/ Mblidhen protestuesit e PD për protestën, me pankarta në duar para selisë
11/07 20:04
Top Channel/ Protesta e opozitës Mbahet në orën 20.00 tubimi para Kryeministrisë
11/07 19:56
Top Channel/ Masat e sigurisë! Bllokohen disa rrugë, policia bën thirrje për të shmangur incidentet
11/07 19:43
Top News/ Profili i kandidatit të PS/ Vangjel Tavo, politikani veteran i minoritetit
11/07 16:40
Top News/ Anëtar i Federatës Panepirote në SHBA/ Kandidat i opozitës për kryetar në Himarë
11/07 16:01
Top Channel/ Rama krah Biden e Stoltenberg. Samiti NATO-s: Angazhim për sigurinë kolektive të paqes
11/07 15:07
Top Channel/ SPAK shtyn hetimet për Berishën. Dosja “Partizani”, afatet zgjaten deri në tetor
11/07 14:56
Top Channel/ “Lejoni SPAK të bëjë punën e vet”/Mesazhi i ambasadorit të BE për Reformën Zgjedhore
11/07 13:01
Top News/ Akuzat për tendera, vajza e Linda Ramës padit Sali Berishën: Jam bërë objekt shpifjesh
10/07 22:25
Top Channel/Rama krah Biden dhe Stoltenberg/ Fotoja familjare e Këshillit të Atlantikut të Veriut
10/07 19:28