Shkarkohet prokurorja Donika Prela/ Luan Daci dërgohet për gjykim nga Gjykata antikorrupsion
25/09/2020 15:08

Donika Prela, e fundmja e krimeve të rënda që ja dorëzoi godinën e qelqtë SPAK, u shkarkua nga detyra. Asaj ju hapen probleme nga pasuritë siç ka ndodhur dhe me gjyqtare e prokurorë të tjerë. Komisioneri publik konsttoi mungesë të burimeve për të ardhurat me të cilat prokurorja bleu një shtëpi në Tiranë si dhe mungesë të ardhurash për të shlyer një borxh që i shoqi e mori nga kushëriri, dikur emigrant në Greqi. Por në të njëjtën kohë kur KPA i ra çekiçit për shkarkimin e saj, një gjyqtar i vettingut, Luan Daci doli para gjykatës antikorrupsion sipas kërkesës së SPAK që e akuzon për falsifikim dokumentash. Gjykata antikorrupsion vendosi dërgimi në gjyq. Por ndryshe nga njerëzit e drejtësisë që Luan Daci dhe gjyqtarët vettingut po i hetojnë administrativisht për tre kritere, Daçi do gjykohet penalisht.

Top News – Ja kush lihet në pritje/ PD publikon listën me kandidatë
23/10 22:24
Top News – Shpotit Meten/ Rama: Gol me kokë drejtësisë!
23/10 22:23
Top News – Shtatzëne në muajin 9/ Gjylameti preket nga covid 19
23/10 22:21
Top News – Gjyqtari Faut Vjerdha/ Rikthimi i parë pas shkarkimit
23/10 22:20
Jeta e Ina Nukës pas lëndimit/ Flet policja që u plagos në protestat e opozitës
23/10 19:53
Shqipja largohet nga Për’puthen/ Vendimi i produksionit pas qëndrimeve homofobe
23/10 19:52
Top News – Veliaj ironizon Bashën/ ‘U mërzit, se iu prishën pazaret’
23/10 19:50
ABI Bank feston 5 vjetorin/ Kim: Banka amerikane e investimeve, shembull që jam krenare ta mbështes
23/10 19:45
Shkelzeni banon në Rolling Hills/ Kompleksi ku vilat kushtojnë nga 500 mijë deri në 1.7 milionë euro
23/10 19:42
Veliaj: Do thyejmë rekordin e 2017/ “Rivalët tanë nuk kanë as nënshtetësi shqiptare”
23/10 19:34
Meta rrëzon ligjin e zgjedhjeve/ Presidenti i kërkon mendim komisionit të Venecias
23/10 19:33
Top News – ‘Jam rëndë me covid’/ Kreu i sindikatës të naftëtarëve
23/10 19:18
Top News – Masat anti-covid/ Policia vendos me qindra gjoba
23/10 18:38
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Javën që vjen mbyllen regjistrimet
23/10 18:22
Top News – Kthehet në muze/ Shtëpia e at Gjergj Fishtës
23/10 18:02
Lezhë/ Makina përplas një këmbësor, dërgohet në gjendje të rëndë në spital
23/10 17:59
Top News – Bilanci i Covid në 24 orë/ 306 raste pozitive, 4 humbje jete
23/10 17:10
KED “mbylli sytë” për noteren/ Sonila Bejtja nuk ka të deklaruar si notere bilancin e vitit 2018
23/10 17:08
Investime ne 38 rrugë/ Bashkia e Tiranës po restauron infrastrukturën në disa lagje
23/10 15:52
Marshim për kancerin e gjirit/ Aktivitet ndërgjegjësuese në Elbasan
23/10 15:50