Shkarkohet Donika Prela/ Vendimi nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit
25/09/2020 12:40

KPA ka shkarkuar nga detyra ish-kryeprokuroren e Krimeve të Rënda Donika Prela. Raportohet se Prela nuk ishte e pranishme gjatë dhënies së vendimit. Prokurorja Donika Prela kaloi fazën e parë të vettingut në KPK, por vendimi u ankimua nga Komisioneri Publik, çka solli edhe shkarkimin nga KPA. Prela u konfirmua në detyrë në shkurt 2019 nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pavarësisht problematikave të shumta dhe akuzave ndaj saj që nxori në pah seanca dëgjimore. Pak kohë më parë KPA vendosi të rihapë hetimin për ish-drejtuesen e Prokurorisë për Krímet e Rënda. Rihapja e hetimeve u bë pas kërkesës së Institucionit të Komisionerit Publik, pas disa pasaktësive lidhur me deklarimin e të ardhurave të saj.

KQZ nis punën/ Mblidhen komisionerët për të hartuar rregulloret
26/10 12:50
Përzgjedhja e superhetuesve/ Kandidatët për BKH po testohen
26/10 12:48
Trafik në hyrje të Tiranës/ Devijimi i rrugës në sheshin Shqiponja ngadalëson lëvizjen
26/10 12:47
Bariu 25-vjeçar/ I riu nga Vlora kujdeset me pasion për bagëtitë
26/10 12:19
Kaloi me semafor të kuq, por shoferi bën një tjetër gabim! I vihen prangat nga policia
26/10 11:54
Top News – Dita e 12-të e grevës/ Përkeqësohet gjendja shëndetësore
26/10 11:41
Top News – Kryebashkiaku me Covid/ Mbyllet Bashkia e Dropullit
26/10 11:30
Top News – ‘Vrasësi i të moshuarave’/ Vdes në qeli shqiptari i dënuar
26/10 10:58
Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, përplasen dy makina
26/10 10:51
Ekzekutohet një 50-vjeçar në Fier
26/10 10:49
Top News – Ekzekutohet 50 vjeçari/ Fier, FNSH blindon rrugët e qytetit
26/10 10:48
Top News – PD i përgjigjet Ramës/ ‘Unaza e re’ dhe afera 48 mln taksa
26/10 10:47
Top News – Shqiptari i rrezikshëm/ Policia britanike jep alarmin e kuq
26/10 10:45
Edhe një javë për të mbyllur muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit
25/10 20:07
Lulet më të veçanta/ Kopshti ndryshe i Dritan Gazhelit në Fushë Krujë
25/10 20:05
Varret e Selcës në Mokër/ Gërmimet e fundit arkeologjike janë bërë në vitin 1972
25/10 20:04
Plas arma në Vlorë! Policia: U qëllua në ajër, arrestuam autorin
25/10 19:56
Të hënën hapet “Covid 3”/ Do të transferohen pacientët që janë në gjendje të stabilizuar
25/10 19:39
Mbyllja e “Shqiponjës” që nga mesnata dhe devijimi i trafikut për 4 muajt në vijim
25/10 19:36
Libri i Albana Osmanit/ “Çika në betejë me Inteligjencën Artificiale”
25/10 18:59