Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët në rrezik prej tre vitesh sa herë bie shi
25/01/2021 15:22

Një tjetër rrëshqitje masive ka ndodhur në shpatin e kodrës mbi të cilën është vendosur një pallat 5-katësh në lagjen “Punëtori” në Gjirokastër. Situata me rrëshqitjen ka nisur tri vite më parë kur pas gërmimeve në bazën e kodrës është dëmtuar struktura gjeologjike e shtufit ku është vendosur pallati. 10 ditë më parë njësia vendore i siguroi banorët se rrëshqitjet e regjistruara dhe zgjerimi i çarjeve pranë pallatit nuk ishin me rrezik për ta dhe u vendos që ata të qëndronin në banesa.\ Por sot situata duket se ka agaravuar dhe pritet që pas vlerësimit të kryer në mëngjes të ketë një relacion të ri prej bashkisë së qytetit. Banorët thanë se situata ka arritur kulmin dhe se po ju kërcënohet prona dhe jeta. Banorët kanë debatuar gjatë me nënkryetaren e bashkisë që gjendej për inspektim në terren. Janë 15 familje të pallatit 5-katësh dhe banorët e një vile 2-katëshe që rrezikohen nga rrëshqitja ndërsa në Gjirokastër prej disa vitesh janë aktive dy vatra të rrezikshme rrëshqitjesh, kjo vatër pranë pallatit 5-katësh në lagjen punëtori dhe një kompleks banesash karakteristike në lagjen Cfakë të vendosura buzë një përroi.

“Këpucët e kuqe”/ Në teatrin e Durrësit, 8 rrëfime nga gratë e dhunuara
08/03 13:01
Shtigjet në harta digjitale/ Studentët në Gjirokastër do t’i përdorin për vizitorët
08/03 12:24
Nuk respektuan masat anticovid, 2511 qytetarë ndëshkohen me gjobë
08/03 12:15
Berat, humb jetën nga zjarri një 61 vjeçar, nuk dihet ende gjë për të birin
08/03 11:29
Zjarri në Berat/ Momenti kur nxirret një nga viktimat
08/03 10:11
Zjarri në Berat/ Konfirmohet viktima e parë. I afërmi: Kur erdhëm gjithçka ishte në flakë
08/03 09:39
Top News – Surprizon 64 vjecarja nga Fieri/ ‘Për’puthen 40’, prezantohen 4 pjesëmarrëse
07/03 22:26
Top News – Veliaj në Rrogozhinë/ Grida ‘harron’ disfatën në Tiranë dhe Durrës
07/03 21:54
Tornitori më i vjetër i Fierit/ Edhe pse ka 10 vite që ka dalë në pension, vijon të punojë
07/03 20:02
Fermerët e Lushnjës s’shqetësohen për tregun, mbjellin shalqi sipas rregullave të BE
07/03 19:52
Abuzimi me mikrokreditë/ Ekspertët kërkojnë edhe hetim për institucionet jo-banka
07/03 19:50
Policia bllokon 300 patenta/ Që nga 10 shkurti janë gjobitur 20 mijë qytetarë pa maska
07/03 19:44
Top News – Ende i lartë numri i të infektuarve/ Më i riu, 35 vjec, shënohen 21 viktima nga covid
07/03 19:35
7 marsi ndryshe/ Festa e mësuesit, ditë të diele dhe në kohë pandemie
07/03 18:39
Rama le dritaren e hapur për vaksinat ruse dhe kineze: Po e shqyrton edhe BE
07/03 18:38
Balla flet nga Elbasani: Në mandatin e ri do të vijojmë investimet në infrastrukturën arsimore
07/03 17:51
Kushi: Profesioni i mësuesit është në majën e piramidës së profesioneve më fisnike
07/03 16:32
Top News – Ngre siparin `galeria moderne`/‘Artkand’, emisioni më i ri në Top Channel
07/03 15:53
Top News – Surpriza, Ponari moderatorja e re/ Sezoni i ri i Portokallisë nis me ndryshime
07/03 15:27
Top News – Nuk do e besoni çfarë bën shqiptari/ Vjedh ekskavator në Itali, kapet nga policia
07/03 13:57