Rinisin shembjet në Astir/ 20 ndërtesa deri në katër kate do shkatërrohen për projektin e Unazës
20/10/2020 15:28

Mëngjesin e kësaj të marte, Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit nisi shembjen e 20 objekteve, që i hapin rrugën projektit të Unazës së Madhe, në lotin e tretë të tij. Objektet janë të madhësive nga 2-4 kate, me funksione si shtëpi apo edhe biznese. Zyrtarisht IKMT, thotë se një pjesë e objekteve janë shpronësuar sipas ligjit në fuqi ndërsa një pjesë tjetër janë përjashtuar nga ky proces. Megjithatë aksioni vijoi i qetë, dhe me një prezencë të paktën të uniformave blu. Policia rrugore, zgjodhi që në rrugën Teodor Keko, të mos e bllokonte dhe fluksi i makinave vijoji normalisht në të dyja anët, për shkak sepse shembjet u bën me mjete të rënda dhe jo me shpërthim të kontrolluar. Kujtojmë, se në dy aksione të mëparshme të Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, për lotin e parë dhe të dytë të këtij projekti janë shembur rreth 45 objekte banimi dhe biznese. Ndërsa, puna më pas ka vijuar edhe në lotin lindor të Unazës së Madhe ku janë shembur 12 objekte, të cilat ishin në gjurmën e projektit.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10