Rikonstruktohet “Jeronin de Rada”/ Në ceremoni edhe ish nxënës. Veliaj: Po hapim shkolla të reja
13/09/2020 15:11

Shkolla 9-vjeçare “Jeronim de Rada” rihapet sërish për të gjithë nxënësit e Njësinë Nr. 9 në kryeqytet. Pas 54 vitesh shkolla “Jeronim De Rada” iu nënshtrua rikonstruksionit të plotë nga ana e Bashkisë së Tiranës me mbështetjen e Fondacionit të Katarit. “Unë besoj sot që me hapjen e një shkolle kemi hapur mundësi që nuk do të detyronte askënd të bënte një punë tjetër që nesër mund ta çonte në burg. Sot me statistikë në Tiranë po ulet numri i atyre që tundohen nga rrugët kriminale dhe po shtohet numri i atyre që jo vetëm vijnë në shkollë por shkojnë në aktivitete sportive, kulturore. Më në fund të Tiranë, statistikisht po hapim më shumë shkolla dhe po mbyllim më shumë burgje. Nënshkrimi dje për 5 milionë dollarë të tjera për të ndërtuar 2 shkolla dhe një kopsht. Shkollën “Lasgush Poradeci” në Kombinat, shkollën “16 Shtatori” në Pezë dhe kopshtin 42 në zonën e Bllokut, mbulon 3 institucionet e fundit”.

Top Channel/ “Kushëriri Altin Dumanit i vuri minën dy vajzave”, Berisha sërish akuza ndërkombëtarëve
19/07 23:04
Top News/ Stuhia shkatërron serat në Cërrik, fermerët humbasin çdo gjë
19/07 21:37
Top Channel/ Kapriçot e motit në Korrik, stuhia përfshin Cërrikun, shkatërrohen tërësisht serat
19/07 21:09
Top News/ Bisedat në Instagram i kushtojnë jetën, 42-vjeçari nga Bilishti vdes në spital
19/07 20:58
Top News/ Fshinin gjobat kundrejt ryshfetit. Masa ndaj ‘grupit’ të policëve rrugorë në Elbasan
19/07 19:59
Top Channel/ Aeroporti i Tiranës i paprekur/ TIA konfirmon se sistemet kanë mbetur funksionale
19/07 19:55
Top Channel/ Debat për akulloren! Spaho përplaset me Shalsin: Po intimidoni kreun e KLSH
19/07 19:51
Top Channel/ Rivlerësimi i pronave, me 5%! Në shtator miratohet lehtësia për ndërtimet
19/07 19:51
Top Channel/ Veliaj ironizon opozitën nga Kamza: Ata flasin për rrotën, kur bota flet për AI
19/07 19:30
Top Channel/ Ligj të ri për policinë! Miratohet në parim në Komisionin e Sigurisë Kombëtare
19/07 19:24
Top News/ Ndryshimet në ligjin e policisë / Balla prezanton draftin në Kuvend, kritika nga opozita
19/07 17:37
Top News/ Grupi i hashashit në Shkodër. GJKKO lë në burg 9 persona, zbutet masa për një vajzë
19/07 16:53
Top News/ ‘Luftë’ korrupsionit madhor. Komisioni i posaçëm shqyrton rekomandimet e BE
19/07 15:53
Top News/ Gjykim i shkurtuar për Dakon. Gjykata pranon kërkesën e ish-kryebashkiakut të Durrësit
19/07 15:51
Top News/ Dakordësi për votën e diasporës / Në zgjedhje votojnë edhe emigrantët e parregullt
19/07 15:50
Top News/ Në pranga 39-vjeçari në Shëngjin/ Pjesë e grupit që trafikoi 110 kg kokainë nga Belgjika
19/07 15:20
Top Channel/Sekuestro kompanive të mikrokredive: MCA e Final në bashkëpunim me ADCA vodhën qytetarët
19/07 15:12
Top News/ ‘Të rroftë Mercedez-i’, kryeministri me tone ironike ndaj operatorëve turistikë
19/07 15:01
Top News/ ‘Ikin se nuk dinë të punojnë’, Rama: E dini ju sa paguhet një menaxher
19/07 15:00
Top News/ ‘Ka vende punë, problem mbetet aftësia’, Rama: Paguajmë punëtorët si në rajon
19/07 14:58