Restaurimi kalasë së Tepelenës/ Projekti do ndërhyjë edhe në hapësirën publike të zënë nga banorët
28/05/2020 12:35

Kjo është hyrja kryesore për në kalanë e Tepelenës. Së shpejti këtu do të ketë një projekt restaurues dhe do të ndërhyrjet tek hapësira publike për të zhbllokuar gjithë territorin e zënë nga banorët që jetojnë brenda kalasë. Përpos kësaj është një plan për të rivitalizuar një shteg natyror që qarkon gjithë perimetrin e kalasë, një shteg që mund të përshkohet me këmbë dhe që do të jetë në dispozicion të vizitorëve që prej vitit tjetër. “Është i vetmi burim financimi dhe rritje ekonomie për bashkinë e Tepelenës. Rrethimet do të preken të gjitha do të zhbllokohet e çlirohet kalaja dhe për vazhdimin e shëtitores së tretë do të preken disa familje dhe do të zhbllokohet një herë e mirë kalaja që edhe në anën e jashtme të jetë e vizitueshme, kemi kala dhe nuk e vizitojmë dot. Ne kemi ideuar dhe konceptuar për të ngritur një muze të Ali Pashë Tepelenës, por edhe vetë banorët duhet të ndërgjegjësohen që kjo kala të jetë rritje ekonomike për banorët dhe për të gjithë ne.”

Top News – Ish avokatja e shtetit/ ’Me Bechettin ikën 109 mln euro’
12/07 17:25
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak- dialogu vazhdon me 16 korrik
12/07 16:01
Top News – Pas hetimeve 8 mujore/ Kapen për prostitucion e drogë
12/07 15:53
Top News – Thyen karantinën/ Deputetja e PDK, kritikohet në media
12/07 15:53
Muzikë e lartë në lokal, procedohet penalisht banakieri në Tiranë
12/07 15:35
Top News – Ankesat e të burgosurve/ ‘Shëndetësia dhe lejet shpërblyese’
12/07 14:41
Top News – Riatdhesimi vullnetar/ 44 operacione, bashke me Frontex
12/07 14:11
Top News – Edhe dy në pranga/ Pogradec, trafik me 16 emigrantë
12/07 14:10
Top News – Financimi, sektet fetare/ Nisin hetimet nga një grup special
12/07 13:54
Vlorë, plazhet pa vrojtues/ Pushuesit të kënaqur se ka më shumë hapësira publike
12/07 13:26
4 viktima në një ditë/ Covid, në spital shtrohen edhe mosha të reja. Sot 83 të infektuar
12/07 12:46
Tirana, qyteti i të moshuarve/ Pjesa më e madhe e banorëve drejt Durrësit, Vlorës dhe bregdetit
12/07 12:46
Top News – Dy shqiptarët në Itali/ Arrestohen, u kapën me 8 kg kokainë
12/07 12:14
Top News – 4 viktima nga Covid-19/ 83 raste të reja në vetëm 24 orë
12/07 12:13
Top News – Ndodh për herë të parë!/ Policia Rrugore nuk heq patenta
12/07 11:59
Koronavirusi në Shqipëri/4 persona të tjerë humbin jetën, 83 raste të reja brenda 24 orëve të fundit
12/07 11:22
Trafik në autostradën Tiranë-Durrës/ Shoferi bën manovra për t’i shpëtuar vargut të makinave
12/07 11:04
Lushnje, një fabrikë përfshihet nga flakët
12/07 08:40
Top News – Rama, si kreu i OSBE/ Mesazh për masakrën e Srebrenicës
11/07 20:08
Top News – Tërmeti i 26 nëntorit/ Prokuroria jep sqarime për hetimet
11/07 19:53