Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11/2020 15:09

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria nuk do të kursehet në blerjen e vaksinës anti covid në tregjet ndërkombëtare, pavarësisht çmimit. Në konferencën për shtyp kryeministri kritikoi ashpër pjesëmarrjen në në ditëlindjen e një aktori, të presidentit Meta dhe shefes së LSI Kryemadhi. “Shembull skandaloz presidenti, zonja e parë dhe ceta e tyre. Është e qartë për të gjithë. Nuk mund të ketë grumbullime mbi 10 persona. Na shfaqen në një spektakël të pështirë të karshillëkut me ligjin dhe shëndetin e të tjerëve. Na duhet të reduktojmë aktivitetet në 10 veta”. Pretendimin e opozitës se mësuesit nuk deklarojnë të qënurit pozitiv me covid pasi mund të humbim vendin e punës, kreu i qeverisë e quajti skandaloz dhe lajm të rremë. “Është absurditet kush thotë se është me kovid humb vendin e punës. Teatër absurd i Lulzim Bashës me aktorë. Rreth tij vinë si fanatik të partisë. Nuk ndodh. Kush mund ta konceptojë se mësuesi humb vend pune kur sëmuret”. Duke u ndalur në procesin e rindërtimit kryeministri tha se do të ndërtohen 155 objekte arsimorë në 11 bashki me një vlerë investimi 185 milion dollarë. Ndërsa Evis Kushi ministre e arsimit deklaroi se vitin 2021 paga e mësuesve do të rritet me 15% ndërsa 250 mijë nxënës të klasave të gjashta dhe të shtata do të përfshihen në marrjen e librave falas.

Top News – Meta-Ka ardhur koha për ndryshim/ Shqipëria e para në Evropë për azilantë
22/01 12:25
Rindërtimi në Vorë/ Kryeministri inspekton punimet për ndërtesat e reja
20/01 15:27
Batutat nga vizita në Vorë/ Banorët: Rrofsh sa malet e Shqipërisë. Rama: Sa malet jo, sa të kemi takatin
20/01 13:10
Top News – Vora një qytet fantazmë/ Kryemadhi-nuk u mbështetën të dëmtuarit nga tërmeti
20/01 12:52
Topalli kandidon në Shkodër e Tiranë/ Vendi i duhet kryeministër që nuk shton vilat në kohë tërmeti
19/01 15:19
Top News – ‘Interesi është I Partisë Demokratike’/ Fatmir Mediu: ‘nuk kërkuam privilegj’
19/01 13:01
Ekonomia në fokus/ Rama dhe Denaj, konferencë për administrimin fiskal
19/01 12:45
Top News – Në 25 prill shqiptarët do zgjedhin/ Kryemadhi-qytetarët janë gjykatësit më të mirë
19/01 11:31
Top News – Sesion i ri me avaz të vjetër/ Akuzat e Murrizit për palaço e hajdutë
18/01 20:13
Top News – Edhe 60 ditë për përplasjet e forta/ Ja data e shpërndarjes së parlamentit
18/01 20:05
Vaksinimi/ Rama: BE nuk pa përtej kufijve të vetë. Me Pfizer i kemi lënë hapësirë vetes për të negociuar më tej
18/01 19:40
Top News – Rama, një përgjigje për Francën…!/ Shumë komente “masakruese” në facebook
17/01 14:32
Veliaj: PD e ndarë në 6 copa, s’dinë kë të votojnë
17/01 13:42
Veliaj: PD-LSI kanë humbur busullën/“Demokratët nuk bëhen deputetë, në lista futet Mediu dhe Ndoka”
17/01 12:15
Top News – Zgjedhjet dhe Dekriminalizimi/ Shkresë e prokurorisë për partitë politike
17/01 11:37
Top News – Votuesit për herë të parë/ LSI, Kryemadhi flet për strategji punësimi
17/01 11:35
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03