Rama takon Dendias, në tryezë ligji i luftës dhe marrëdhëniet mes dy vendeve
08/01/2021 11:57

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Athinë,ku ka nisur takimet me ministrin e jashtëm Nikos Dendias dhe në vazhdim do të ketë një drekë në shtëpinë e homologut të tij tij grek Mitsotakis. Mësohet se zoti Rama vjen në Athinë me një axhendë të gjerë bisedimesh dypalëshe,ku lufta kundër covid 19 dhe bashkëpunimi strategjik mes dy vendeve tona,do të jenë kryeradha e saj. Top channel ka mësuar se kryeministri Rama, ka siguruar një sasi vaksinash,të cilat Athina zyrtare do ja vërë vendit tonë për të mbështetur sadopak në luftën kundër covid. Kjo ndihmë e Athinës konsiderohet jetike,p as refuzimit të vendeve europiane për të mbështetur vendet e Ballkanit perëndimor me vaksinat, çka ka krijuar jo pak “zemërim” prej këtyre të fundit, për mënyrën sesi Europa sheh dhe vlerëson vendet jo anëtare. Por bisedimet mes Ramës dhe Dendias,do të fokusohen edhe në shportën e marrëdhënieve mes dy vendeve, të mbetura ende hapur, mbas delegimit të çështjes së detit në gjykatën e hagës. Partneriteti strategjik mes dy vendeve dhe traktati i ri i miqësisë mes vendeve tona në të cilën pala greke parashikon edhe heqjen e “relikës” së fundit që mban peng këto marrëdhënie, ose ligjit të luftës,është një tjetër temë bisedimesh. Tirana zyrtare beson se pikërisht heqja e ligjit të luftës,do të çlirojë shumë energji pozitive në këto marrëdhënie. Në vazhdim Rama do të drekojë me homologun e tij Mitsotakis,ku sipas burimeve të sigurta pranë palës greke,do t’i dërgojë këtij të fundit një mesazh nga presidenti turk Erdogan. Mbas kësaj dreke,do të kuptohet, nëse Rama do të jetë “pëllumbi i bardhë” për një qasje të re mes Athinës dhe Ankarasë,apo do të mjaftohet me menynë me mezet mesdhetare të Mitsotakis,dhe pamjen spektakolare nga banesa e tij private në kodrën Lukabetus. Mbetët për tu parë…

“Të hapen bisedimet me Shqipërinë”/ Komisioni i jashtëm i PE: Të gjitha kushtet janë përmbushur
05/03 15:25
Top News – Basha me bizneset në Njësinë 9/ Do kthejmë administratën në funksionin tuaj
05/03 15:08
Meta: Në 25 prill qytetarët të vendosin kë do zgjedhin, e kë do ndëshkojnë!
05/03 14:36
Top News – Inxhinierja e njohur Luljeta Bozo/ Pranon ftesën e Ramës, do jetë në listën e kandidatëve
05/03 13:56
Top News – Meta-Rrezikojnë të mos votojnë 800 mijë shtetas/ ‘Të shtyhet vlefshmëria
05/03 13:52
Luljeta Bozo i bashkohet PS/Rama:Mendoja që s’do e bindnim. Ndihmë e madhe për të na shkulur veshin!
05/03 12:14
Najada Çomo do kandidojë për PS/ Rama mesazh mjekes: Nuk duhet të mungosh në qeveri
04/03 15:14
Albin Kurti, fushatë në Gjirokastër/ Takime në mbështetje të kandidatëve të Vetëvendosjes
04/03 15:10
Top News – Basha-Më 25 prill merr fund e keqja/ ‘Nëse nuk i mbaj premtimet nuk kërkoj më mandate’
04/03 12:50
PD e LSI, do ndryshojnë reformën/ Angazhohen se do zhbëjnë të gjithë ndryshimet pas 2016
02/03 15:51
Top News – 30 vjet nga eksodi masiv…!/ Rama, një vizitë në Itali në 5 dhe 6 mars
16/02 17:05
“S’ka propagandë!” Rindërtimi/ Rama i kërkon këshilla të moshuarit: Kush leu, mendjen e vetë pëlqeu…
16/02 09:38
Rama inspekton punimet në Durrës: Nis rindërtimi i pallateve me dëmtime të rënda DS4
15/02 18:17
Top News – KQZ regjistron PSD-në/ Tom Doshi nuk është kryetar partie
15/02 16:05
Kuvendi heq taksën e kromit/Rrëzohet dekreti i presidentit që kundërshtonte heqjen e rentës minerare
15/02 15:45
KQZ regjistron PSD pa Tom Doshin/ Ndryshon dokumentacionin për një germë, por edhe kryetarin
15/02 15:42
Top News – ‘Renta’, Meta rrëzohet në parlament/ Pandemia, financat zerojne renten per minierat
15/02 14:43
Top News – Kapitull i ri për Kosovën/ Liderët shqiptarë urojnë Albin Kurtin
15/02 14:10
Top News – Balla uron Albin Kurtin për fitoren/ ‘Zgjedhjet në Kosovë, një festë e demokracisë’
15/02 12:54
PS do kërkojë vetting politikës/ Projekti në programin e ri për mandatin e tretë
12/02 15:23