Rama i përgjigjet ambasadores së SHBA: Nuk më erdhi mirë
30/07/2020 15:00

Teksa fliste nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Edi Rama komentoi edhe deklaratat e një ditë më parë të ambasadores së SHBA-ve, Yuri Kim e cila tha se do të jenë në pritje duke parë nëse palët do të mbajnë fjalën. Rama ka thënë se nuk është ndjerë mirë nga ajo deklaratë, ndërsa ka shtuar se ndryshimet duhet të bëhen nga palët politike dhe jo nga ambasadorët. “Më lejoni t’u përcjell një mesazh të gjithë miqve e partnerëve dhe uroj ta dëgjoj sic është këtë mesazh të një parlamenti sovran, i një qeverie sovrane dhe kryeministri sovran. Po e nis me cfarë thotë Venecia për sistemet zgjedhore: Shtetet kanë marzh të gjerë vlerësimi, pasi janë vendime politike. Ndaj miqtë tanë duhet të dëgjojnë se ky është vendim i parlamentit dhe i takon shtetit shqiptar të vendosë, nuk kemi detyrimin ta ndajmë as me ambasadoren e SHBA apo të BE. E them këtë sepse u bënë 30 vjet dhe s’mund të bëhen edhe 30 të tjera nëse vazhdojmë mos I themi gjërat siç janë. Nuk është përgjegjësi e ambasadores së SHBA Berlinit apo Parisit që ne prej 30 vitesh kërkojmë zgjidhjen e problemeve tona në anglisht. Dhe për këtë ata meritojnë respect. Por kur dëgjon ambasadoren e SHBA që thotë do i ndjekim a do e mbajnë fjalën” tha Rama.

Top News – PD voton 24 kandidatë/ Berat, përfundon procesi i votimit
28/09 21:51
Ambasadorja e SHBA-së: Palët t’i qëndrojnë ‘5 qershorit’, në tryezë propozime reale
28/09 16:16
PS mbledh shtabin e fushatës/ Rama kërkon më shumë takime me votuesit
28/09 15:08
Nis reforma për ligjin e zgjedhjeve/ Në kuvend varianti i PS, PD e LSI, japin propozimin e ri
28/09 15:07
Socialistët “nisin” fushatën/ Rama mbledh shtabin elektoral në PS: Më shumë takime në rrethe
28/09 12:58
Kuvend, reforma sipas PS/ Diskutohet draft propozimi i maxhorancës
28/09 12:58
Top News – PD-LSI, paraqesin draftin/ Lista të hapura, lejim koalicionesh
28/09 12:12
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit/ PS, Rama mbledh shtabin elektoral
28/09 11:19
Rama: Unë nuk jam asnjëherë i kënaqur as me veten time, lërë më me drejtuesit politikë…
28/09 11:15
Top News – PD, gara për Beratin/ Anëtarësia do votojë për 26 kandidatë
27/09 14:26
Vjosa, Rama ironizon Metën: Dakord me Ilirin, por të mbronte edhe Valbonën
25/09 15:29
Top News – Rama ironi me Metën/ ‘Ta kishe mbrojtur Vjosën më parë’
25/09 15:06
Flamur Noka ikën nga Kukësi, Të shtunën votimi për të zgjedhur kandidatët e PD në qark
24/09 15:30
Hajdari: Rama gënjeu për listat/ Debat në kuvend, opozita e re kërcënon me bojkot
24/09 15:20
PD nis zgjedhjen e kandidatëve/ Votimi i parë në Kukës. Flamur Noka ikën nga qyteti i tij
24/09 13:01
Në Kuvend dekretet e Metës/ Presidenti ktheu ligjet për pronat dhe rajonet
24/09 12:59
Top News – ‘Mashtrimi më i madh’/ Hajdari akuza Ps për listat e hapura
24/09 12:25
Top News – Spiropali për Hajdarin/ Përgjegjësi për familjen biologjike
24/09 12:24
Hajdari akuza Ramës për Listat e Hapura: Mashtrim i madh…
24/09 11:56
Top News – Pandemia në Shqipëri/ Basha flet për mjekët dhe testimet
23/09 20:04