Qeveria Berisha votoi pro Dick Marty/ Votoi raportin zviceranit kundër Kosovës në vitin 2012
07/11/2020 19:36

Në Hagë ndodhen drejtuesit kryesore të ushtrisë clirimtare të kosovës. Ata janë nisur drejt kësaj gjykate pas akuzave të ngritura ndaj tyre, akuza që përfshijnë dhjetra vrasje të kryera si një grup I strukturuar criminal. Kjo nuk është herta e poarë që uck dhe liderët e saj janë përballur me akuza dhe përbaltje dhe jo vetëm nga shteti serb. Në vitet 2011 kur kosova kishte pak vitre që shpalli pavarësinë, ishte senatori dik marti I cili hartoi një raportdhe një rezolutë ku ngriti akuza të rënda për vrasje dhe për egzistencën e një spitali Brenda territorit shqiotar ku serbë dhe jo vetëm, të kapur rrob, ju merreshin organet. Dik marti akuzonte uck si organizatore të trafikut të organeve. Raporti I tij problematic në fakt ngriti një hije dhe hodhi baltë ndaj luftës së uck. Senatori e paraqiti këtë raport në asamblenë parlamentare të këshillit të europës ku janë të pezantuara shumë vende europiane, edhe shqipëria. Delegacioni shqiptar në këtë asamble përbëhej nga ish kryeministri berisha, deputeti democrat dhe ish numri dy I qeverisë së berishës, ilir rusmali si dhe dy deputetët damian gjiknuri nga opozita dhe shpëtim idrizi. Ky është raporti I votimit të rezolutës së dik martin. Në këtë raport thuhet se deputeti I PD, përfaqësuesi I qeverisë së berishës ilir rusmali votoi pro raportit. Ndërsa shpëtim idrizi dhe damian gjiknuri ishin mes deputetëve që votuan kundër.

Rama flet për përmbytjet/ Kryeministri: Hec i Skavicës mbyll kapitullin e frikës
15/01 15:18
Top News – Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Skavica, zgjidhja finale për kaskadën e Drinit
15/01 15:12
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 15:06
Shembet rruga e re e “Salillarit”/ Çorovodë-Përmet, KLSH zbuloi shkeljen e projektit që në 2019
15/01 15:04
Ndëshkohen me gjobë 361 shtetas që u konstatuan pa maska
15/01 15:00
Top News – Si u shua familja nga Kosova/ Aksidenti me 4 të vdekur, shpëtoi vetëm vajza
15/01 13:12
I vënë flakën makinës në Durrës/ Ndërhyn zjarrfikësja, shpëton banesa e dy makina
15/01 13:02
Top News – Ngrica e borë në rrugë/ Bulqizë, vështirësi për lëvizjen e mjeteve
15/01 13:01
Top News – Vështiresi në Qafë Thanë/ Lëvizja e mjeteve vetëm me zinxhirë
15/01 13:00
Top News – Biden nuk humbet kohë…/ Prezanton paketën stimuluese prej 1.9 trilionë usd
15/01 12:53
Vonesat për mallrat në port/ Ankohen drejtuesit e kamionëve në Durrës
15/01 12:51
Aksidenti në Tiranë, një i lënduar/ Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë çastet e përplasjes
15/01 12:51
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 12:50
Probleme në rrugë dhe me energjinë/ Reshjet e dëborës izolojnë fshatrat e thellë në Korçë
15/01 12:50
Fier/ Makina del nga rruga në përpjekje për të shmangur një tjetër automjet
15/01 12:42
Bulqiza nën disa cm dëborë/ Në rrugë ka akull. Kalohet me zinxhirë
15/01 11:51
Rrogozhinë, tokat kthehen në kënetë nga përmbytjet
15/01 11:47
Top News – Izolohen disa zona në Korçë/ Trashësia e borës arrin mbi 30 cm
15/01 11:01
Top News – Tiranë, aksidenti i frikshëm/ Pamjet, kalimtarja shpëton për mrekulli
15/01 11:01
Bulqizë/ Situatë e rënduar nga reshjet e dëborës, qarkullimi i automjeteve i vështirë
15/01 10:38