Qendër e re shëndetësore në Peqin, Manastirliu: Testimi i shpejtë, me rezervim nga mjeku i familjes
16/12/2020 14:23

Peqin- Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore në Pajovë, të Peqinit, e cila sapo ka përfunduar rehabilitimin e plotë, në kuadër të programit kombëtar të riundërtimit të 300 qendrave shëndetësore. Ministrja Manastirliu deklaroi se pavarësisht situatës së vështirë të krijuar nga pandemia e COVID19, investimet në sektorin shëndetësor nuk kanë ndalur asnjë moment. “Përgjatë muajve të pandemisë, pavarësisht sfidave të vërteta që kemi patur përsa i përket të gjithë situatës, ne ja kemi dalë që të mos ndalim punën tonë për investimet në sektorin shëndetësor. Kjo qendër ka qenë e degraduar, si kjo 300 qëndra shëndetësore në gjithë vendin apo shumë spitale, nuk mund t’a imagjinonim dot dhe nuk mund ta imagjinojmë as sot se si do të ishim përballur me COVD19, nëse do të kishim atë sistem të degraduar që kishim 7 vite më parë. E ndërkohë që ne vijojmë transformimin e sitemit shëndetësor, vijojmë të përballemi me COVID-19 dhe puna e jashtëzakonshme në të gjitha ekipet tona shëndetësore nuk po ndalet në asnjë moment”, tha Manastirliu. Duke u ndalur tek përballja me pandeminë e shkaktuar nga SARS-COV2, ministrja Manastirliu ka deklaruar se testimi i shpejtë do të vijojë në të gjithë vendin dhe prej datës 20 Dhjetor qytetarët do ta kryejnë atë nëpërmjet rezervimit tek mjeku familjes. “Testimi i shpejtë ka filluar në njësitë vendore të kujdesit shëndetësor, por nga data 20 dhjetor në do ta shtrijmë këtë testim edhe në qendra shëndetësore të mirëpërcaktuara, që do të mbulojnë një zonë të përcaktuar në komunitet, për të patur më shumë akses në testimin e shpejtë, për të bërë të mundur një kapje të shpejtë të rasteve sipas indikacioneve të mjekëve të familjes, të cilët nëpërmjet sistemit elektronik do të përcaktojnë orën e saktë të bërjes së testi të shpejtë në qendra shëndetësore. Do fillojmë me Tiranën, ku do të ketë 6 pika të caktuara për testimin e shpejtë në qendra shëndetësore, do të zgjerohemi në 10 pika në Tiranë dhe më pas në të gjithë Shqipërinë”, tha Manastirliu.

Top Channel/ Pastronte çiften, vret veten. Korçë, ngjarja dyshohet aksidentale. Policia po e heton
19/05 23:04
Top Channel/ U plagos nga babai, Rudina Musaku në gjendje të rëndë! Transportohet drejt traumës
19/05 22:42
Top Channel/ E rëndë në Maliq! Shkrepet aksidentalisht arma që po pastronte, vdes 45-vjeçari
19/05 22:42
Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top Channel/ Qendra e Athinës kthehet në “shesh lufte”, përplasje mes tifozëve dhe policisë greke
19/05 21:05
Top News/ Po pastronte çiften, humb jetën 45-vjeçari, arma iu shkrep aksidentalisht
19/05 21:04
Top Channel/ Arma e gjahut që po pastronte dyshohet se iu shkrep aksidentalisht, vdes 50-vjeçari
19/05 21:02
Top News/ Zhduket presidenti iranian! helikopteri bëri ulje të detyruar, ushtria ‘në këmbë’
19/05 20:48
Top News/ Vizita në Athinë dhe çështja ‘Beleri’, Mitsotakis: Integrimi i Shqipërisë kalon nga ne
19/05 20:44
Top Channel/ Turizëm në 4 stinë, si ka ndryshuar trendi në Shqipëri vitet e fundit
19/05 19:58
Top Channel/ Pas takimit të Ramës në Athinë, Mitsotakis presion Shqipërisë: Europa juaj varet nga ne
19/05 19:51
Top Channel/ Qëllon me çifte vajzën dhe vetëvritet!Kritike gjendja 40-vjeçares. Krimi pas konfliktit
19/05 19:47
Top Channel/ Gjykata lë në burg 9 të arrestuar.Përfshirja e politikës me krimin, SPAK ka fashikuj…
19/05 19:38
Top News/ Kërcënimet e Serbisë shqetësojnë Kurtin/ Kryeministri i Kosovës kërkon ndihmën e SHBA
19/05 18:36
Top News/ Durrësi çel sezonin turistik/ Turistët ‘pushtojnë’ bregdetin e Adriatikut
19/05 18:35
Top News/ Rama i zhgënjyer nga Kurti/ Kryeministri: Ditën që prezantoi kandidatët hëngrëm spageti
19/05 18:35
Top News/ Plagos vajzën dhe më pas vret veten. Lushnjë, 40-vjeçarja në gjendje të rëndë
19/05 17:54
Top News/ Pjesë e grupeve kriminale, kush janë 9 të arrestuarit që dolën para gjykatës
19/05 17:54
Top Channel/ Babai plagosi vajzën e vrau veten, i afërmi: Ishte divorcuar, fëmijët rrinin me të atin
19/05 17:26