Protestë për pronat/ Maliq, banorët e Kakaçit: Na kanë zaptuar tokat
20/10/2020 12:58

E gjithë kjo sipërfaqe toke në fshatin Kakaç është zaptuar nga një person për t’u kthyer në vreshtë ndërsa pronarët e vërtetë të saj prej 10 vitesh nuk gjejnë zgjidhje nga institucionet. Janë rreth 150 dynym tokë buzë aksit nacional Korçë – Pogradec të cilat janë në pronësi të 50 familjeve të fshatit por këta të fundit e kanë të pamundur t’i punojnë e të marrin frytet e punës së tyre. Janë kryesisht familje emigrantësh apo të moshuarish që u është zaptuar prona ndërsa pavarësisht përpjekjeve ende nuk gjejnë një zgjidhje çka i ka detyruar të ngrihen në protestë. Pronari i një kantine nga fshati Gurishtë është dënuar edhe nga gjykata për shkak se ka refuzuar të lirojë pronat që ka zaptuar duke pretenduar se ato janë prona shtet, gjë që hidhet poshtë edhe nga Bashkia e Maliqit e cila pohon se këto toka u përkasin banorëve. Pavarësisht se janë pronarë të ligjshëm të këtyre tokave, këta banorë jo vetëm që nuk mund t’i përdorin ato por duhet të përballen edhe me sorollatje nga njëra instancë tek tjetra pa mundur të gjejnë zgjidhje.

Ilaçet më rimbursim. Caktohen depot/ Udhëzimi problematik që shmang konkurencën në treg
25/11 19:49
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i fortë sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 19:46
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave e Vajzave/ Godina e Presidencës portokalli
25/11 19:43
Shkollat do kalojnë online/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësim i alternuar
25/11 19:27
“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET
25/11 19:25
Top News – Meta aspak modest! ‘Fitorja ime, reforma në drejtësi’
25/11 18:49
Top News – I ‘tmerrshmi’ i Beratit/ OFL për vrasësin e dënuar në Itali
25/11 18:48
Top News – Elbasan, sherr me armë/ Një nga autorët kapet në spital
25/11 18:47
Top News – Bien shifrat e covid/ 8 humbje jete, 644 raste në 24 orë
25/11 18:06
Top News – OFL… drejt fundit! Shumë kërkesa e pak vendime në SPAK
25/11 18:04
Top News – Covid 19, masat e reja/ Për shkollat dhe skenari online
25/11 18:02
Top News – Buxheti i vitit 2021/ Bashkia e Tiranës nis dëgjesat
25/11 17:08
Top News – Mjekët për pandeminë/ Të vihen në punë spitalet rajonale
25/11 16:04
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i forte sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 15:35
Në Laç do ndërtohen 800 apartamente/ Rama inspekton përfundimet për ndërtimin e shkollës së re
25/11 15:28
Kullat e dhëndrit të Berishës/ U zhduk kompleksi Partizani për të ndërtuar pallate
25/11 15:21
Hetim, kush punoi me dosjet e UÇK/ Firmosin 18 deputetë socialistë për komisionin e posaçëm
25/11 15:17
Veliaj: Do të kemi festë/ Rrëfimi i kryebashkiakut sot në emisionin “Ora e Tiranës”
25/11 15:12
Shkelet distancimi fizik/ Dje tifozët në lokale kanë rrezikuar infektimin në grup
25/11 15:10
Vdes nga Covid mjeku Bledi Nini/ Nga nisja e pandemisë humbën jetën mjekë dhe infermierë
25/11 15:07