Protestë kundër mësimit online/ Studentët para Ministrisë,, kërkojnë kthimin në auditore
02/11/2020 15:05

Dita e parë e mësimit për disa studentë nisi përpara Ministrisë së Arsimit. Ata protestojnë kundër vendimit të komitetit teknik të ekspertëve për mësimin online në muajin e parë, ndërsa duan të rikthehen në auditore. Vendim i vonuar. Me dy standarde ku çdo gjë është hapur vetëm universitetet janë mbyllur. Pa paketa falas interneti për studentët, nuk ka rimbursim të pagesave të qirave. E padrejtë. Xhozue dhe Elia Fiori janë dy vëllezër italianë të cilët ndjekin studimet e larta në Shqipëri dhe i janë bashkuar protestës. Më të vështirë e ka Elia që është në vit të parë te Akademia e Arteve se sa Xhozue që mbyll ciklin master këtë vit te mjekësia veterinare. “Mund të ishim kthyer ne Itali po të merrej më herët vendimi. Tani kemi paguar qiranë. Nuk është e mundur mësimi online, rrëmujë”. Teksa hoqën maskat dhe i vendosën në muret e ministrisë së arsimit me thirrjen ju jeni virusi , studentët nuk nënshtrohen u mbyll protesta e sotme. Ata deklaruan se do të bojkotojnë mësimin virtual dhe do të kthehen sërish për të protestuar ditën e nesërme.

Top News – Mazi-konferenca në qershor/ Këshilla e kryenegociatorit-flisnin nën një zë
25/01 15:24
Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët në rrezik prej tre vitesh sa herë bie shi
25/01 15:22
Elbasan, Uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01 15:13
Përmbytje në Shijak/ Del nga shtrati lumi Erzen, mbulon tokat dhe hyn në banesa
25/01 15:08
Përmbytje në Shkodër, Dajç dhe Obot, shumë banesa në ujë. KESH shton shkarkimet
25/01 15:06
Top News – Vlorë, gjendet një gomone në det/ Dyshohet se përdorej për trafik klandestinësh
25/01 14:58
Top News – 7 lloje problemesh me lëkurën/ Pasojat e koronavirusit edhe dy muaj më pas
25/01 14:57
Top News – Prishja e pazareve të drogës/ Dyshohet si shkaku i vrasjes së 38 vjeçarit Edmir Begu
25/01 14:57
Top News – Hetimi për biznesmenin e zhdukur/ Mediat italiane fajësojnë policinë shqiptare
25/01 14:57
Gomonia në Vlorë mund të jetë përdorur për trafikimin e sirianëve/ Policia jep detajet
25/01 14:41
Top News – Korrupsion me ndërtimet pa leje/ Zyrtarët e IKMT merrnin 1-3 mijë euro
25/01 14:35
Trajneri i vojejbollit i Tiranës, Ardian Gorenca, vlerësohet me Medaljen e Mirënjohjes
25/01 14:33
Thyerje e masave anticovid/ 1231 qytetarë të gjobitur, 1 mln lekë administratorit të biznesit
25/01 14:24
Mbi 55 mijë teste të shpejta, Manastirliu në “Qytet Studenti”: Vaksina nëpërmjet COVAX, në Shkurt
25/01 13:29
Top News – Lumi Ishëm del nga shtrati/ Përmbyten disa fshatra në Fushë-Krujë
25/01 13:19
Top News – Reshjet, rikthehen përmbytjet në Shkodër/ Përmbytjet në Elbasan, dy zona pa energji
25/01 13:19
Top News – Probleme pa fund me rrugët e ‘Salillarit’/Aksi Vlorë-Orikum vazhdon të ketë shkarje rruge
25/01 13:19
Prurjet e shumta të reshjeve, përmbytet përsëri pazari i gjësë së gjallë pranë Urës së Mifolit
25/01 13:09
Atentat për pazare droge/ 38-vjeçari u qëllua me kallashnikov dje në Durrës
25/01 13:03
Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët prej tre vjetësh në rrezik sa herë bie shi
25/01 12:58