Projekti i së nesërmes, jahti luksoz që bëhet nëndetëse
13/12/2019 20:56

Duket sikur ka dalë nga një film i James Bond, por koncepti mund edhe të tregojë se e ardhmja e superjahteve është edhe nënujore. I ëndërruar nga arkitektja italiane Elena Nappi, mjeti hibrid mund të lundrojë në sipërfaqen e detit dhe mund të zhytet nën ujë. I njohur si Carapace, ai zhytet në një thellësi prej 300 metrash dhe të qëndrojë deri në 10 ditë, duke ofruar pamje të mahnitshme të jetës marine. Nappi, që doli me konceptin inovativ pas vitesh kërkime dhe eksperimentime detare, thotë se ai përfaqëson një klasë të re super-jahtesh, duke mbedhur bashkë komoditetin e jahteve luksoze dhe privatësinë e zhytjes. “Bota e nëndetëseve luksoze është një nga frontet e fundit në fushën e eksperimentimit dhe ndoshta hibridi do të jetë gjuha e të ardhmes”, thotë Nappi. Shumë shpesh, vijon ajo, pronarët e jahteve kërkojnë zgjidhje origjinale në mënyrë që tu ofrojnë miqve dhe familjeve dicka speciale dhe sigurisht që një udhëtim nën det, i këtij lloji, është dicka e paprecedenttë në tregun e super jahteve. Carapace ka një motor dizel dhe elektrik dhe një superstrukturë të lehtë alumini 80 metra të gjatë. Ai mund të ketë tre kuverta, me kabina VIP, spa, bar etj. Por kushdo që do të donte të shtinte në dorë këtë super jaht, duhet të presë. Për momentin, Carapace është një koncept dhe nappi parashikon që do të duhet ende kohë deri sa ai të zbresë në det.

Top News – ‘Biden mund të shkaktojë Luftën III Botërore’/Trump-SHBA drejtohet nga të papërgjegjshëm
24/09 19:15
Top News – Bllokim trafiku dhe dëshpërim / Kaos në kufijtë e Rusisë, të gjithë ikin nga lufta
24/09 18:27
Top News – Ishulli ‘bebe’ shfaqet në Paqësor / NASA: Nuk do të jetojë edhe shumë gjatë!
24/09 16:18
Top Channel/BE jep alarmin: “Putin s`po luan bllofin për armët bërthamore”!
24/09 16:11
Top News – NASA do të bombardojë asteroidin / Mbrojtja planetare, testi i madh të hënën
24/09 16:08
Top News – Shtohen blerjet e shtëpive në botën virtuale / Metavers, dimensioni i ri ku gjen gjithçka
24/09 15:50
Top Channel/Ukraina “dëbon” Iranin, Zelensky: Ushtria ruse po përdor kundër nesh dronë iranianë!
24/09 15:40
Top Channel/ Italia, sot heshtje zgjedhore-Thirrja e fundit: Mos votoni ekstremin e djathtë!
24/09 15:10
Top News – Kanye West ‘flet’ sërish me Zotin! Kurë për kancerin dhe ajër të pastër
24/09 14:38
Top News – ‘Zemra ime është me ju’ / Angelina Jolie viziton Pakistanin pas përmbytjeve
24/09 14:36
Top Channel/ Nju Jorku s`ka më vend për emigrantët: “Do i mbajmë në tenda”!
24/09 14:24
Top News – Votim nën tytat e armëve / Grupe të armatosura derë më derë, dy ditë referendum
24/09 13:59
Top News – 35 viktima në tetë ditë protesta /’Shpërthen’ zemërimi në Iran pas vdekjes së 22 vjeçares
24/09 13:58
Top News – Dentistja i jep mjekimin e gabuar! 4 -vjeçarja dëmshpërblehet me 95 milionë dollar
24/09 13:44
Top News – Micotaqis ka një mesazh për turqit / ’Ne nuk jemi armiku!’ Kryeministri grek në OKB
24/09 13:07
Top News – Populizmi po ringrihet në Evropë/ Kushtet perfekte…të gjithë sytë drejt Italisë
24/09 13:05
Top News – Stuhia ‘historike’ drejt Kanadasë/ Uragani Fiona, një javë shkatërrim pas tij
24/09 12:51
Top News – Putin nuk po luan ‘blofin’/ Kërcënimi me armë bërthamore, BE: Moment i vështirë
24/09 12:50
Top News – Gjermania kërkon partnerë të rinj/ Scholz hedh sytë nga Gjiri për krizën energjetike
24/09 12:34
Top News – Lufta bërthamore, kërcënim apo rrezik real/ A do të kalojë Putin nga fjalët te veprat?
24/09 12:32