Pritjet e Greqisë nga SHBA/ Shpresë nga administrata e re në prag të bisedimeve me Turqinë
21/01/2021 12:31

Nga Agora e lashte ne Athine vendi me vlerën më të lartë simbolike për demokracinë përkrah ambasadorit amerikan, Presidentja Greke Katerina Sakellaropoulou ka dërguar urimet e saj per udhëheqjen e re amerikane me shpresën e rritjes se bashkëpunimit mes dy vendeve. Presidentja Greke Katerina Sakellaropoulou: Do të doja të shprehja urimet e mia më të ngrohta për Presidentin Biden dhe Zv/Presidenten Harris dhe kam besim se miqësia dhe bashkëpunimi midis dy vendeve do të përforcohen edhe me shume. Geoffrey Pyatt, Ambasador i SHBA në Greqi: Ne presim sivjet dyqind vjetorin e revolucionit te Greqisë dhe vitin qe po vjen si një mundësi për të riafirmuar vlerat tona të përbashkëta demokratike dhe interesat strategjikë konverguese. Menjëherë kane pasuar urimet e kryeministrit Mitsotakis ne “twitter” si dhe te liderëve te tjerë, urime qe vijnë vetëm disa ore para se Greqia dhe Turqia te ulen ne tryezën e ciklit te 61, te bisedimeve teknike. Athina qe sidomos muajt e fundit pati një mbështetje te hapur nga sekretari amerikan i shtetit ne qeverinë Trump, Mike Pompeo, synon perseri te jete partneri kryesor strategjik ne rajon. Me politiken energjetike, Marrëveshjen e Prespës, zhvillimin e portit te Aleksandrupolit, Greqia duket se është ajo partnerja efektive e Uashingtonit, por udhëheqjen e re Biden do te mbaje me çdo kusht perseri ekuilibrin midis Athinës dhe Ankarasë – thonë burimet diplomatike. Pavarësisht retorikave, Mitsotakis pranon qe duhet te ulen tonet dhe te shikohet rruga diplomatike si zgjidhja e vetme e mosmarrëveshjeve per kufijtë detare dhe rezervat e gazit ne Mesdheun lindor dhe Egje, te cilat muaj me pare për pak sa nuk çuan ne konflikt te armatosur. Athina ne këtë situate, megjithëse dominon ne forcat ajrore, bleu nga Franca 18 aeroplanë luftarake Rafale dhe rriti kohen e shërbimit ushtarak me tre muaj pasi kembesoria e saj është shume me dobët se ajo turke, por njekohesisht Turqia zhvillon industrinë e saj luftarake. Dhe vetëm disa ore para bisedimeve, deklaratat e kryeministrit grek ne parlament, se Greqia do te zgjeroje deri ne 12 milje edhe ujerat e saj ne jug dhe ne lindje te Kretes, shkaktojnë zemërim te madh ne Ankara.

Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35
Top News – Kurti, tone të reja në Bruksel/ BE pret kompromis dhe pragmatizëm
19/02 12:32
Top News – Librat shkollorë me fyerje për shqiptarët/ Maqedoni, do të tërhiqen nga procesi mësimor
19/02 01:36
Top News – 30 mijë vaksina dhuratë nga Kina/ Mali i Zi, përgatitet të nisë fushatën e imunizimit
18/02 21:59
Top News – Falë donacionit të Serbisë/ Maqedonia e veriut nis fushatën e vaksinimit
17/02 20:54
Stuhia “Medea” godet Greqinë, vendi mbulohet nga dëbora
16/02 16:45
Stuhia godet Greqinë/ Emigrantët shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar, pa ushqime
16/02 15:55
Top News – Stuhia ‘Medea’ në Athinë/ Dy viktima dhe 29 zona pa energji
16/02 15:31
Stuhia “Medea” “ulet këmbëkryq” në Greqi! Shënohen dy viktima, probleme nga izolimi i dëborës…
16/02 14:48
Medea gjunjëzon Greqinë/ Disa emigrantë shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar
16/02 13:18
Athinë/ Emigrantët shqiptarë të izoluar nga dëbora, kërkojnë ndihmë
16/02 10:41
Stuhia ‘Medea’ pushton Greqinë, termometri shënon -20 gradë/ Athina ‘nën pushtetin’ e dëborës
16/02 10:22
Greqi, faza e dytë e vaksinimit/ Mosha 60-64 vjeç me Astrazeneca dhe 75-79 me Pfizer dhe Moderna
16/02 02:30
BE paralajmëron Kurtin/ ‘Kosova të angazhohet në bisedime me Serbinë”
15/02 15:57
Kufiri i ndarjes së thellë mes Shqipërisë dhe Kosovës
15/02 15:09
Greqi/ Moti i keq shkakton probleme, stuhia Medea “godet” vendin: Pa koment
15/02 13:34
Greqia në emergjencë nga moti, stuhia “Medea” bllokon edhe autostradat nga akulli
15/02 12:21