Po falsifikohen analizat Covid, përdoren për udhëtimet jashtë vendit
15/01/2021 15:53

Festat mbaruan dhe shqiptarët po kthehen në vendet ku punojnë dhe jetojnë. Por para se të nisin udhëtimin, duhet të kryejnë analizën e tamponit. Kohët e fundit dëgjojmë për shtim të rasteve të falsifikimit të rezultatit të tamponit. Mjekja Imunologe, Anila Mitre shpjegon: “Rezultati i testit që ne kryejmë ka elemente të sigurisë. Ka shtete që e kërkojnë fizikisht letrën, ka që e kërkojnë elektronikisht. Ka ndodhur, që na marrin në telefon për të verifikuar vërtetësinë”. “Rezultati i tamponit del për 1 ditë, ose edhe 6 orë dhe kushton 8 mijë lekë të reja. Ne kryejmë rreth 500-600 analiza në ditë, veçanërisht për udhëtarë. Kemi dëgjuar për falsifikime. Pasi një test pozitiv, do të thotë që personi nuk udhëton dot. Por pasojat janë të rënda, si për mjekun, agjencinë, e këdo që ndërmerr një veprim të kundraligjshëm. Një person i infektuar ndërkohë që udhëton me dokument të falsifikuar mund të infektojë gjithë pasagjerët e një avioni, të një autobusi etj”, thotë Anila Mitre.

Sondazh në TCH: Kush fiton zgjedhjet? Sonte në emisionin “Open”, gjetjet e kompanisë Ipsos
25/02 15:18
Top News – “902 mijë zgjedhës me karta të skaduara”/ KQZ-të infektuarit me covid, mbeten pa votuar
25/02 15:13
“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11