Pfizer shtyn një javë vaksinat/ Rama shpjegon përse nuk kanë ardhur ende vaksinat e blera
19/01/2021 15:08

Ndonëse këtë javë pritej që në Shqipëri të vinte sasia e parë prej 10.700 vaksinash anti Covid të kompanisë Pfizer, pjesë e kontratës që qeveria shqiptare kishte lidhur në mënyrë të drejtpërdrejtë me kompaninë amerikane për 500 mijë doza, është shtyrë. Kjo shtyrje në fakt nuk është vetëm për Shqipërinë por për shumë vende të BE-së. Këtë e ka konfirmuar edhe kryeministri Rama i pyetur në një konferencë për media. Kompania “Pfizer” ka paralajmëruar një vonesë në shpërndarjen e vaksinave të saj në Evropë për shkak të përgatitjeve për rritjen e kapaciteteve prodhuese. Prej ditësh shumë vende në Europë së fundmi edhe Italia ka marrë më pak doza nga sa kishin porositur dhe kishin planifikuar të kishin në dispozicion. Ndërkohë, parlamenti shqiptar miratoi një ditë më parë akt marrëveshjen sekrete për mbërritjen e vaksinave Pfizer në vendin tonë. Po kështu këtë javë pritet edhe një përgjigje në lidhje me porosinë prej 1.1 milionë doza vaksine të paguara nga qeveria shqiptare pranë programit Covax. Në vendet e BE ka nisur të shpërndahet edhe vaksina e Moderna-s, ndërsa ajo e prodhuar nga AstraZeneca pret aprovimin e Agjencisë Evropiane të Barnave, e cila pritet të vijë në 29 janar.

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53