Përurimi i Memorialit të Holokaustit, Yuri Kim: Është një histori kurajoze e besës së shqiptarit
09/07/2020 10:56

Në përurimin e Memorialit të Holokaustit në Tiranë, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, ka falenderuar popullin shqiptarë për veprimet e tyre humane që bënë në mbrojtjen e popullit hebre nga përndjekja e nazistëve. Yuri Kim ka shtuar se ky memorial nuk është vetëm një përkujtim i së shkuarës por i shërben edhe të ardhmes dhe do të jap një shembull frymëzimi dhe humaniteti për të gjithë të tjerët. “Nuk ka shumë popuj në botë që mund të ngrenë një memorial të tillë, Në fakt është ajo që mendoj për terminologjinë për ata që njihen si të drejtë, kanë treguar mirësi dhe guxim. Pas ngjitjes në pushtet të Hitleri familjet shqiptare shpëtuan qindra familje hebreje nga vdekja e sigurt. Sikur u përmend ku pushtuesit nazistë kërkuan një listë të herbenjve, qeveria refuzoi. Shqiptarët nga të gjithë sferat e jetës, elita, fshatarë, klerikë, shpëtuan hebrenjtë, miqtë e tyre. Është një histori kurajoze dhe frymëzuese dhe e nderit. E besës shqiptare. Jam shumë krenarë që qeveria e SHBA për trashgiminë jashtë vendit të vlerësoj me anë të këtij memoriali. Do doja të falenderoja kryeministrin dhe kreun e bashkisë së Tiranës që e bënë këtë memorial. Por më së shumti dua të falenderoj popullin shqiptarë për këtë që ka bërë.” tha Yuri Kim.

Top News-Dy qëndrime nga PD për zgjedhjet/Përçarja bëhet fakt, konfirmohet kriza
19/01 22:44
Top News – Meta vendos, a do pranojnë PD e PS!/Dy datat e mundshme për zgjedhjet në 6 bashki
19/01 20:14
Top News – Në pritje të zgjedhjeve lokale…!/ Pse mbetën pa kryetarë 6 bashkitë e vendit
19/01 18:22
Top News-Mes dy datave cilën pranon KQZ!/Celibashi, i kthen përgjigje presidentit Meta
19/01 17:51
Top News – Dy PD për zgjedhjet e pjesshme/Noka konfirmon pjesëmarrjen në të 6 bashkitë
18/01 19:33
Top Channel/ PD e përçarë në kuvend/ Si do funksionojnë komisionet parlamentare
18/01 12:43
Top Channel/ Ministrja gjermane në Tiranë: Shqipëria në BE, rëndësi strategjike
18/01 11:50
Top News- Këlliçi-Nikollës: E trishtë që ju vendosni se cilët mund të jenë deputetët e PD
17/01 18:38
Top News-Shehu ka një kërkesë për Nikollën: Mos u bëni bashkëpunëtore e dokumentave të parregullta
17/01 18:31
Top News – Plas keq debati në Parlament mes Nokës dhe Nikollës
17/01 18:29
Top News – Fatmir Mediu: Nuk dëgjova se kush do jenë anëtarët alternantë
17/01 18:27
Top News – ‘Lulzim Brava nuk më përjashton nga PD, futi kriminelë’ -shpërthen deputeti në Parlament
17/01 18:22
Top Channel/ “Turqia u sprovua, por përmbushëm premtimin”, urimi i Erdogan nga Laçi
17/01 14:25
Top Channel/ Erdogan: Kam sjellë dashurinë e miliona zemrave dhe përshëndetjet e popullit turk
17/01 14:17
Top Channel/ Rama për Erdogan: I jep kujtim fjalës vëllazëri
17/01 14:10
Top Channel/ Rama tregon çfarë i tha Erdogan kur e takoi për herë të parë
17/01 14:07
Top News – Kush ka shumicën? Beteja Basha-Berisha nga Tirana shkon në bazë
16/01 16:17
Top News-‘Beteja jonë po bëhet për liri’, demokratët e Shkodrës brohorasin në takim me Berishën
16/01 15:02
Top News-Berisha: Ndahuni nga Lulzim Basha sepse atë e pret vrima e miut
16/01 15:02
Top News-‘Rroftë Shqipëria’! Mbyllet me entuziasëm takimi i Berishës në Shkodër
16/01 15:01