Përkujtohen ushtarët grekë/ Në ceremonitë e varrezave të Bularatit dhe Këlcyrës, zyrtarë të Athinës
28/10/2020 15:29

Ceremonia zyrtare që u mbajt në Bularat për të rënët e luftës italo-greke u shoqërua nga fjalime të autoriteteve vendore ku merrte pjesë prefekti i qarkut të Gjirokastrës, autoritete të larta të ushtrisë shqiptare gjithashtu autoritete vendore dhe zv. ministri i jashtëm grek Kostandinos Vllasis. Ky i fundit më parë ka vizituar familjarë të Kostandino Kacifas si edhe varrin e tij në fshatin Bularat megjithatë emri i Kacifas nuk u përmend përgjatë ceremonisë zyrtare as në Këlcyrë dhe as në Bularat. Në një prononcim të mëparshëm për mediat nga Këlcyra Vangjel Dule i ka kërkuar autoriteteve shqiptare zbardhjen e çështjes së Kacifas si një kërkesë kjo që vjen edhe prej parlamentit europian. Vangjel Dule: Kjo nuk është një kërkesë e imja personale apo e PBDNJ. Në radhë të parë kjo është një kërkesë e vetkuptueshme dhe presupozohet se jepet për këdo dhe në çdo rast në një shtet të së drejtës. Nga ana tjetër është kërkesë e parlamentit europian. Përfaqësuesi i qeverisë shqiptare në fjalimin e tij vlerësoi rolin e ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke por theksoi për të disatën herë se ata janë ushtarë që kanë rënë në tokë të huaj.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10