Përkthimi, streha e “mëkatarëve”/ Exclusive, si u detyruan të përkthenin libra në burgjet komuniste
24/01/2021 11:18

Kush ishin Mirash Ivanaj, Mitrush Kuteli, Gjon Shllaku, Vexhi Buharaja dhe eruditë të tjerë, të cilët kishin pësuar lëndimin më të madh për një krijues. Kishin humbur të drejtën e autorësisë. Këta dhe të tjerë ishin të detyruar të përkthenin libra në burgjet komuniste që ju duheshin pushtetarëve. “Arshi Pipa ka përkthyer dhe i ka marrë me vete, sepse e kanë ditur komanda. Xhaxhai im, Gjon Shllaku ka përkthyer Victor Hygon dhe disa këngë të Iliadës. Por atij nuk ja lanë ti merrte me vete. Dhe ato përkthime i humbi” – Primo Shllaku “Të gjitha këta njerëz kane punuar me emër të ndaluar ose me liri të ndaluar. Është shumë e vështirë të thuash se kush e ka pasur më të vështirë.” – Shaban Sinani. “Një nga klerikët më të mëdhenj atje Pjetër Mushkalla nuk pranoi. Sepse atje kishte dhe përkthime të veprave të Enver Hoxhës.” – Spartak Ngjela “Akoma nuk e kam marrë vesh, përse ai sektor quhej “Mesagjeria”, sado që kam kontrolluar shumë fjalorë të huaj dhe sado që mbahem se kam përkthyer libra nga katër gjuhë të huaja.” – Pjetër Arbnori. “Nuk kishte ctju duhej kushtetuta franceze. Kujt i duhej zhvillimi i ekonomisë amerikane. Ose si mposhten e organizohen demostratat.”- Daut Gumeni A ishte përkthimi arratisja e atyre që humbnin të drejtën e krijimtarisë?

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53