Përgatitet spitali i Elbasanit/ Do presë pacientë covid nëse mbushen spitalet e Tiranës
24/11/2020 15:10

Spitali Rajonal i Elbasanit është gati për tu shndërruar në covid 5. Shtimi i menjëhershëm i rasteve në të gjithë vendin ka shtuar si detyre përpara Ministrisë së Shëndetësisë zgjerimin e për pritjen e pacientëve të prekur nga Covid- 19. Ish godina e infektivit në këtë spital tashmë po bëhet gati për t’u shndërruar në një repart Covid në Spitalin Rajonal të Elbasanit, ku fillimisht priten të akomodohen pacientë më të afërt të Qarkut të Elbasanit, ku në momentin që flasim janë mbi 800 pacientë aktiv me Covid -19, në të gjithë qarkun e Elbasanit. Do të jetë më pas Ministria e shëndetësisë ajo që do të përcaktojë detajet e mëtejshme të funksionimit të këtyre spitaleve. Por tashmë në të gjitha spitalet rajonale janë duke u bërë gati për t’u kthyer në spitale Covid. Shteti i Kuvajtit ka dhuruar sot disa aparatura respiratore në spitalin Rajonal të Elbasanit por ajo që vihet në pikëpyetje janë burimet njerëzore të këtij spitali. Në momentin që flasim në Spitalin Rajonal të Elbasanit është vetëm një mjek pneumolog, ndërkohë që specialist është I nevojshëm sidomos në këtë kohë të covid. Më pas Ministria e Shëndetësisë do të jetë ajo që do të marrë vendime për zgjerimin e mëtejshëm edhe në burime njerëzore, sidomos në spitalet Rajonale.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19