Pasiguritë e turizmit/ Operatorët dhe punonjësit e sektorit nuk dinë se çfarë do të ndodhë
25/10/2020 12:07

Pandemia thuajse i ka boshatisur plazhet e Durrësit edhe pse është një fundjavë e ngrohtë tetori. Turizmi po kalon periudhën e tij më të vështirë, ndonëse në përshtatjen me këtë realitet të ri është mbështetur gjerësisht nga turizmi patriotik i rajonit. ”Ky sezon vërtet ka qenë sfidë e madhe për të gjithë hotelerinë shqiptare, jo vetëm bregdetin në Durrësit. Kjo situatë u parapri dhe nga tërmeti që ndikoi jashtëzakonisht shumë në hoteleri dhe planifikimet e pushuesve, pasi u bë një zonë e pasigurtë. Më pas edhe pandemia ndikoi shumë. Sezoni turistik nuk e ka patur fluksin e viteve të mëparshme, pasi ne nuk mbahemi vetëm nga klientela shqiptare, po dhe nga turistët e huaj. Për fat ne kemi patur fat që kemi mbështetur njëri-tjetrin në këtë situatë. Kemi pasur vendas dhe shumë nga rajoni, Kosova dhe Maqedonia, po të ardhurat nuk janë të ngjashme me ato që mund të sillnin turistët e huaj në Shqipëri”, tha Esma Peca, menaxhere hoteli në bregdet. Përballë këtij realiteti të ri dhe pandemisë që nuk dihet sa do të zgjasë, operatorët ndjehen të pasigurtë për ecurinë e sezonit të ardhshëm. Të cenuar janë dhe punëtorët e këtij sektori.

Top News – 17 viktima në 24 orë/ 705 të infektuar, 484 të shtruar
02/12 17:55
Top News – Rindërtimi në Durrës/ Përfundon shkolla ‘Hasan Koçi’
02/12 16:16
Britania lejon vaksinën anti covid/ Injeksionet e para të vaksinimit do të realizohen pas një jave
02/12 16:01
Top News – Veliaj me të rinjtë/ Diskutohet për buxhetin e 2021-it
02/12 15:59
Top News – Lleshaj për emigrantët/ ‘Regjistroni adresën ku banoni’
02/12 15:58
Top News – 666 gjoba për maskat/ Masat, vijojnë kontrollet e rrepta
02/12 15:37
Rama përuron shkollën e re/ Hap dyert në Durrës, shkolla e rindërtuar pas tërmetit
02/12 15:32
Në një vit, 17 shkolla të reja/ Veliaj konsultohet me studentët për buxhetin e vitit 2021
02/12 15:29
Kreditë që zhvasin shqiptarët/ “Top Story” denoncoi skemën mashtruese të institucioneve jobankare
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Akademikët: Shtoni testimet. Të mbyllen shkollat ose baret dhe restorantet
02/12 15:09
Nuk ka mbyllje në fundjavë/ Zgjatet pa afat ora policore nga 22:00 deri në 06:00
02/12 15:06
Kolaudimi i kalon shtetit/ Kolaudimi i mjeteve do bëhet një herë në dy vjet
02/12 15:04
Rama inspekton shkollën e re në Durrës, batuta me drejtoreshën: E ke namin e shtrigës gjithandej
02/12 14:29
KESH instalon në Shkodër SmartFlower e parë në Shqipëri
02/12 14:02
Top News – Mbetën në fuqi kufizimet/ Lëvizjet të ndaluara 8 orë natën
02/12 13:58
U kapën pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen me gjobë 666 qytetarë
02/12 13:42
Top News – SPAK, dosja numër 89/ Si u korruptuan 3 zyrtarët e burgut
02/12 13:21
Top News – Tabaku-raporti i FMN/ ‘Ekonomia shqiptare në depresion’
02/12 12:58
Përfundon koncesioni i kolaudimit/ Nga janari shërbimi i kalon shtetit
02/12 12:52