Pas tërmetit që tronditi Greqinë/ Në zonat më të goditura dhjetëra banorë e kalojnë natën jashtë
04/03/2021 12:25

Dhjetëra banorë të fshatit Damasi të Tirnavos, ku të paktën 80 shtëpi janë rrënuar nga tërmeti i fuqishëm prej 6 rihter, që ka goditur zonën e Thesalisë, në Greqinë qendrore, mesditën e së mërkurës, kanë kaluar një natë të vështirë në çadrat e ngritura nga autoritet lokale me frikën e tërmeteve të tjera, ndërsa temperaturat kanë qenë tepër të ulëta. Mbi 300 persona të tjerë janë çuar me autobusë në hotele të zonës së Trikales. “Shtëpitë janë në një gjendje shumë të keqe dhe ne nuk dimë ku të shkojmë ose çfarë të bëjmë. Në këtë moment, autobusët do të na dërgojnë në një hotel në Trikala për të fjetur një natë”, shprehet një banor vendas, 22-vjeçari Bratsidas Vasilis. Lëkundjet pas tërmetit kryesore nuk kanë reshtur gjatë gjithë natës, ndërsa një prej tyre, pak para mesnatës, ka qenë 5.3 ballë shkalla Rihter. Edhe në fshatin Mesohiri të Elasones shtëpitë e rrënuara numërohen mbi 40, ndërsa është dëmtuar kisha dhe shkolla. Kryeministri grek Mitsotakis ka përgëzuar drejtorin e një shkolle të vjetër, gati 80-vjeçare i cili ka nxjerrë 62 fëmijë që bënin mësim gjatë tërmetit, pa u lënduar askush prej tyre. “Vetëm fakti se i morëm në rregull fëmijët tanë nga shkolla e cila ka pësuar kaq shumë dëmtime,mjafton, gjithçka tjetër bëhet, vetëm qe morëm fëmijët nga shkolla në rregull, mjafton ,asgjë më shumë se kaq”, shprehet në banore. Sipas informacioneve të deritanishme dëmet më të mëdha i kanë pasur shtëpitë e vjetra, ndaj autoritetet kanë këshilluar banorët të mos hyjnë brenda derisa të bëhet regjistrimi i dëmtimeve si dhe riparimi i atyre shtëpive apo ndërtesave që kanë pësuar vetëm çarje të lehta. Sizmologët kanë shpjeguar se tërmeti ka ardhur nga e ashtuquajtura e çara e Tiranvos dhe përderisa ishte tepër sipërfaqësore ka qenë kaq i fuqishëm. Madje, shprehen se ky është edhe shkaku i lëkundjeve kaq të shpeshta që po pasojnë, të cilat do të vazhdojnë për disa javë edhe mund të jenë të fuqishme.

Top News – Mbillte frikë në ballkan/ Mal i Zi, policia arreston kreun e bandës kriminale
21/04 19:59
Top Channel/ Greqia mbështet Kosovën, “ Të liberalizohen vizat”!
20/04 15:40
Top News – ‘Me kosovën brenda serbisë’/ Vuçiç, ‘jam për kufijtë ekzistues në ballkan’
18/04 17:09
Top Channel/ Greqi, 67 viktima në një ditë/ Situatë alarmante në fqinjin jugor me infektimet
17/04 19:36
Top Channel/ Zaev, thirrje maqedonasve në Shqipëri: “Në 25 prill, votoni Ramën”!
16/04 19:47
Top Channel/ Deklarata të tensionuara në konferencën e shtypit të Ministrave të Greqisë e Turqisë
16/04 12:40
Top Channel/ Punonjësit sezonalë që do të punësohen këtë vit në Greqi!
16/04 09:57
Top News – 45 minutat e takimit/ Dendias dhe Erdogan, Qipro në mes
15/04 20:41
Top News – Përshkallëzon marshimi i studentëve/ Bomba molotov e granata mes protestuesve në Greqi
15/04 20:38
Top News – 6 plumba gazetarit grek/ Dalin në pah detaje tronditëse nga vrasja
15/04 12:37
Top Channel/ Greqia heq karantinën për BE/ Po ashtu për SHBA, Izraelin, Britaninë, Emiratet Arabe dhe…
14/04 22:22
Top News – Greqia, rekord të intubuarish/ 802 pacientë në terapi intensive prej covid 19
13/04 22:20
Top Channel/ Greqi, rekord të intubuarish, numri i viktimave mbetet i lartë
13/04 22:15
Top News – Letër për Albin Kurtin/ Komisioneri Europian: Nisni dialogun me Serbinë
13/04 17:24
Osmani takon ish presidentët/ ’Të krijojmë memorie dhe traditë të re’
13/04 17:23
Top News – Nis vaksinimi i gazetarëve/ Maqedoni e Veriut, vijon imunizimi me Sputnik V
12/04 15:00
Top News – Pasoja tjetër e pandemisë/ Shkup, covid ngre çmimet shtrenjtohet ushqimi
09/04 18:54
Ekzekutohet gazetari grek/ Investigonte botën e krimit dhe mafies në Greqi
09/04 15:55
Top News – Vaksinohet presidenti serb/ Vuçiç merr vaksinën kineze
06/04 17:25
Top News – Trajtimi i pandemisë/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë në Bosnje
06/04 17:19