Pandemia përgjysmoi xhirot/ Baret dhe restorantet kërkojnë ndihmë: Kostot janë të larta
24/12/2020 15:43

Ditë më parë, Komiteti Teknik mori vendimin të ndryshonte orën policore. Nga sot, në orën 20:30, të gjithë duhet të jenë në banesat e tyre. Ky vendim nuk është pritur aspak mirë nga baret dhe restorantet. Dorian Plaku, punon si menaxher i një lokali. Ai thotë që pandemia ka përgjysmuar xhiron ditore në këtë aktivitet, ndërsa masat e reja kufizuese do ta detyrojnë atë që të shkurtojë stafin. “Momentalisht unë kam 7 veta staf, që do të thotë se në orën 20:30 nuk kam pse ta mbaj në punë kamarierin, sepse mund të rri vetë tre orë. Njerëzit shkojnë në shtëpi në orën 5 sa të bëhen gati, shkon vonë, kështu që ata nuk do të dalin fare, për pasojë dhe unë nuk do të kem xhiro këtu në lokal”, sqaron Plaku. Sipas ekspertit të ekonomisë, Arbër Agalliu, qeveria duhet të përgjysmojë kostot e taksave që bizneset paguajnë në shtet. “Ajo që biznesi duhet të pretendojë sot nga qeveria është reduktimi i kostove që paguan në buxhetin e shtetit. Nëse ne do të bëjmë një kalkulim të thjeshtë të detyrimeve që një biznes ka, po marrim vetëm detyrimet fikse. Një bar kafe në zonën e Tiranës nëse do të fusim pagat, kontributet, qiranë, energjinë elektrike, ujin, tvsh-në, tatimin në burim do të ketë një kosto rreth 5 mln lekë të vjetra. Dhe që të mbulohen këto kosto, biznesi do të duhet të bëjë një xhiro prej 15 mln lekësh të vjetra”, shpreht Agalliu.

Top Channel/ Shpërthen mjeti në ecje/ Në Gramsh plagosen dy vëllezërit në makinë
21/07 20:07
Top Channel/ Plumba për xhelozi në Shëngjin, plagoset pas sherrit 27-vjeçari
21/07 19:43
Top Channel/ Familjarët e viktimave duan drejtësi/ Vëllai i Marsel Çelës: Shteti të gjejë autorët!
21/07 19:40
Top News/ Plagoset me armë 27-vjeçari/ U qëllua nga një 30-vjeçar, shkak u bë një femër
21/07 18:30
Top News/ Shqipëria ‘kampione’ turizmi/ raporti i KE, Rama: Përsëri një histori suksesi
21/07 18:00
Top News/ Bllokohen 40 mjete lundruese/ Gjobiten drejtuesit, rrezikuan jetën e pushuesve
21/07 17:30
Top News/ Instituti Kanadez i Teknologjisë/ Mbi 200 të diplomuar të gatshëm për çdo përgjegjësi
21/07 16:54
Top Channel/ Detaje/ I ngacmoi të dashurën në plazhin e Tales, 30-vjeçari plagos të riun e largohet
21/07 16:09
Top Channel/ Shenja plumbash kudo, pamjet tronditëse nga lokali në Memaliaj ku ndodhi masakra
21/07 15:36
Top Channel/ Atentati në Memaliaj për hakmarrje, vrasësit me pagesë nuk kursyen as të pafajshmit!
21/07 15:32
Top News/ 48-vjeçari kapet me mina e pistoletë/ Po lëvizte me taksi, dyshohet se do i shiste
21/07 15:27
Top Channel/ “Vendi më i mirë në Shqipëri”, Driloni zgjedhja e parë e qytetarëve këtë fundjavë
21/07 15:20
Top Channel/ Banorët: Të tronditur!/ “Krimi më i rëndë që ka ndodhur në qytet”. Kush ishin viktimat
21/07 15:06
Top Channel/ Turizmi 2024, Shqipëria me rritje! Rama: Vendi ynë, konfirmohet si një histori suksesi
21/07 14:35
Top Channel/ Atentati në Memaliaj/ Pamjet e makinës së autorëve në flakë, zjarri përfshiu e 1 godinë
21/07 13:38
Top News/ Merrte makina me qira dhe nuk i kthente më, arrestohet mashtruesi në Lushnjë
21/07 13:36
Top News/ 4 të huaj marrin shtetësinë shqiptare / Veliaj: Bashkohemi në një skuadër
21/07 13:17
Top News/ Pezullohen 154 leje drejtimi/ Arrestohen 38 shoferë, gjobiten mijëra të tjerë
21/07 13:16
Top News/ Plagosi me thikë nusen e xhaxhait/ Arrestohet 33-vjeçari në Fier, shkak u bë një konflikt
21/07 13:14
Top Channel/ Katër të huaj marrin pasaporta shqiptare, ceremonia në Bashkinë e Tiranës
21/07 12:38