Padia e Ramës ndaj Haradinajt/ Kushtrim Palushi, avokati i kryeministrit të Shqipërisë
16/01/2020 20:01

Top Channel ka siguruar një pjesë të padisë, 30 faqe, në të cilën kryeministri i Kosovës në largim, Ramush Haradinaj përveç akuzës për shpifje mbi “Idenë e shkëmbimit të territoreve”, akuzohet edhe për deklarimet se homologu i tij shqiptar, Edi Rama këtë po e bën për përfitime personale. Në padi përmendet emisioni 360 shkallë ku specifikisht thuhet: “Haradinaj ka akuzuar në mënyrë specifike paditësin (Ramën) se është angazhuar në projektimin dhe i ka dhënë mbështetje “Idesë së korrigjimit të kufijve” në shkëmbim të një interesi financiar” pra korruptiv që sipas të paditurit (Haradinaj) personifikohet në të ardhura të nga një pjese të minierës së Trepçës që gjendet në veriun e Republikës së Kosovës”. Kjo pjesë ka një vlerë prej “10 miliard euro” dhe sipas të paditurit (Haradinaj) këto para do të “Ndahen në mes Presidentit Thaçi, Kryeministrit Rama dhe Presidentit serbe Aleksandër Vucic”, shkruhet në padinë e Ramës. Me këtë Rama përmes padisë pretendon se “bëhet fjalë për akuza të karakterit nga më të rëndë penal drejtuar paditësit për “tradhëti” e pikërisht “të interesave madhorë mbarë kombëtare” për shkaqe nga më flagrantet e banale si “përfitimi personal material- si dhe nga mënyrë se si janë thënë, të lënë të kuptosh që flitet për një ngjarje konkrete, të vërteta e të provuara si të tilla, duke mos lënë asnjë mundësi për publikun që të mendojë të kundërtën dhe të bëjë vlerësimin e tij”, thuhet në padi. Ehat Miftari nga Betimi për Drejtësi, të cilët informuan publikun për padinë, thotë se kryeministri ka imunitet në ushtrimin e funksionit, por ky imunitet përfundon në momentin kur ofendon ose përhap gjuhë fyese ndaj një personi tjetër. Padinë e Ramës, profesori Rrahman Paçarizi e sheh rrjedhojë e qëndrimeve personale të të dy kryeministrave. Por, sipas tij kjo nuk do të ndikoj në raportet mes dy vendeve. Bazuar në afatet ligjore, Gjykata Themelohet duhet brenda 30 ditësh ta caktoj lëndën tek gjyqtari, por bazuar në praktikat e deri tanishme, lënda mund të trajtohet mas disa vitesh. Top Channel ka kontaktuar avokatin e autorizuar të kryeministrit Rama, Kushtrim Palushi por i njëjti nuk i është përgjigjur thirrjeve. Ndërkaq, zyra e kryeministrit Haradinaj nuk ka treguar nëse kanë angazhuar avokat.

Teknologjia në zgjedhje/ PD-LSI: Kusht identifikimi biometrik i zgjedhësve dhe drejtori i Policisë
29/05 03:18
Top News – Paralajmërimi i Ramës/ ‘Bizneset të aplikojnë, ndryshe…’
28/05 15:03
Teatri/ Hajdari në Kuvend Ramës: Je shndërruar në një Nikola Gruevski, do kesh të njëjtin fat
28/05 12:25
Top News – Prishja e Teatrit/ Hajdari interpelancë me Ramën
28/05 12:05
Rama në Kuvend me deklaratat e artistëve pro Teatrit: I kam mbaruar fjalët e mia
28/05 10:46
‘Nesër hapen aplikimet për financimin e fermerëve’- Rama: Këtë vit jemi të parët për financime
28/05 08:47
Java e fundit me masa kufizuese/ Rama: Nga e hëna mjetet qarkullojnë në gjithë vendin, s’ka zona të kuqe
28/05 02:20
Reforma zgjedhore/ Basha takon ekspertët e PD, Monika Kryemadhin dhe ambasadorin e Gjermanisë
28/05 01:45
Të vegjlit, të pakënaqur me PD/ Duka flet për marrëveshje mes PD e PS për të mos ndryshuar sistemin
27/05 15:25
Top News – Fotovoltaik dhe Skavica/ Rama-do të ndërtohet nga shteti
27/05 14:56
Teatri Kombëtar, Basha nga Rrogozhina: Duan të harxhojnë 30 mln euro nga taksat e shqiptarëve
27/05 11:32
Top News – ‘Lollipop’ në seancë/ Byroja përjashton Ralf Gjonin
27/05 11:12
Përfundon mbledhja/ Gjiknuri: Jam i kënaqur, ja për çfarë ramë dakord!
26/05 15:49
Rudina Hajdari: Ranë dakord për çështje fare pa rëndësi, erdhën aty si ato vajzat që japin motin….
26/05 15:48
Bylykbashi dhe Vasili, njësoj si Gjiknuri: Ramë dakord, por sfida që na pret është…
26/05 15:38
Top News – Propozimet e PD/ Mazhoranca pranon ndryshime në kod
26/05 15:38
Basha në njësinë 5: Shqipëria me krizën më të thellë në rajon, ja si ndalohen efektet e krizës
26/05 09:58
Top News – Basha për reformën/ Nuk e kemi braktisur asnjëherë tryezën
22/05 15:50
Cilët janë ata që po bëjnë marrëveshje kundër reformës? Meta: Të jeni të sigurt se ambasadorja nuk…
22/05 15:12
Top News – Platforma me 14 pika/ Çfarë propozon presidenti Meta
22/05 14:10