Pabarazia gjinore në biznes/ 22 % e sipërmarrjes në Gjirokastër drejtohet nga gra
03/07/2020 13:07

Sipas një studimi që një organizatë lokale ka ndërmarrë në të gjithë qarkun e Gjirokastrës gati 22% e sipërmarrjes drejtohet nga gratë në të gjithë rajonin dhe gjithë pjesa tjetër administrohet prej burrave. Është një përqindje që është rritur me kalimin e viteve por gjithsesi ngelet e pamjaftueshme për të balancuar qoftë kuadrin gjinor qoftë kuadrin e menaxhimit të bizneseve. “Ky numër megjithëse është dyfishuar është vetem 22% e totalit të sipërmarrësve në qarkun e Gjirokastrës. Nga studimi u identifikuan 49 gra artizane, 53% e të cilave merreshin me tekstil, një përqindje e konsiderueshme merrej me artizanatin kulinar dhe ajo që vihej re ishte se kishte artizane që merreshin me përpunimin e gurit, drurit dhe artizanatin miks.“

Breshëri plumbash në hotelin në Tushemisht/ Pamje nga kamerat e sigurisë: Pa koment
12/08 12:02
Del videoja/ I maskuar dhe me kallashnikov në duar, ja ç’ndodhi më 8 gusht në Tushemisht: Pa koment
12/08 11:38
Top News – Pushimet e shqiptarëve/ ‘Çajnë’ rrethimin, në Turqi e Egjipt
12/08 11:28
Top News – Fatkeqësitë natyrore/ Shqipëria zë vendin e parë në Evropë
12/08 11:01
Top News – Dasmat në kohë pandemie/ Gjobat, policia arkëton mln lekë
12/08 11:01
Top News – Një vit nga Vettingu…!/ Në pritje 510 prokurorë e gjyqtarë
12/08 10:42
Top News – Renea blindon Pogradecin/ 4 në pranga për sulmin në Tushemisht
12/08 10:35
Top News – Emigrantët shqiptarë/ Itali, si të pajiseni me dokumente
12/08 10:34
Terrorizoi pushuesit në Tushemisht/ Nis seanca për Mariglen Topuzin: Pa koment
12/08 10:28
Aksion nga RENEA/Breshëri plumbash te hoteli në Tushemisht, kapet organizatori dhe 3 bashkëpunëtorët
12/08 10:07
Top News – Ministrja Denaj në Lurë / Zhvillimi i agroturizmit, prioritet
11/08 22:00
Top News – Meta dekreton ligjin/ Për regjistrin e pronareve përfitues
11/08 21:04
Top News – Bashkëpunimi me Jay Santos, Luana Vjollca i zbulon “të gjitha”!
11/08 19:56
Biznesi i luleve të thara/ Shumë njerëz duan ti mbajnë kujtim gjatë gjithë jetës
11/08 19:50
5 viktima dhe 140 raste/ Një 46 vjeçar nga Gjirokastra dhe një 48 vjeçar nga Tirana pa sëmundje
11/08 19:34
Top News – Bashkia e Shkodrës/ Rikonstrukton shkollën ‘Jordan Misja’
11/08 18:54
Top News – Rama poston fotot / Punimet për ndërtimin e rrugëve
11/08 18:35
Top News – Ekstradohet në Kanada/ 39 vjeçari aksidentoi një grua
11/08 17:39
Top News – Numër rekord infektimesh/ 140 raste të reja dhe 5 viktima
11/08 17:13
Gjermania i hap derën te dashuruarve/ Lejon udhëtimet për çiftet që u ndanë nga pandemia
11/08 16:47