Operacion italo-shqiptare droge/ Arrestohen 5 persona në Vlorë. Pjesë e rrjetit ndërkombëtar
09/03/2021 12:13

Policia e shtetit ka vënë në pranga 5 shtetas shqiptar të përfshirë në një operacion ndërkombëtar droge. Policia njofton se gjatë operacionit “TIBUS”, në Vlorë, mëngjesin e sotëm janë kapur 5 shtetas, të cilët janë arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, konkretisht: Eriseld Nelaj, Albano Jazaj, Dionis Maskaj, Zigur Aliaj, Rezart Elmazaj, banues në Vlorë, Shqipëri. Arrestimi i tyre është bërë pasi ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Romës, Itali ka lëshuar urdhër-arrestin për këta shtetas, për kryerjen e veprës penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikun e narkotikëve”. Këta shtetas, në bashkëpunim me pjesëtarët e tjerë të organizatës kriminal, dyshohen se nga data 01.06.2018 deri më 21.01.2019, kanë marrë pjesë në role të ndryshme në një organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike (marijuanë) nga Shqipëria në drejtim të Italisë dhe vendeve të tjera të Evropës. Njoftimi i policisë: Policia e Shtetit, pjesëmarrëse në një tjetër operacion ndërkombëtar antidrogë të koduar “TIBUS”. Operacioni i zhvilluar në të njëjtën kohë në Itali, Shqipëri dhe Gjermani. Në Shqipëri operacioni është zhvilluar nga FAST Albania, FNSH, Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë dhe Interpol Tirana. Gjatë operacionit “TIBUS”, në Vlorë, mëngjesin e sotëm janë kapur nga FAST Albania, FNSH dhe strukturat e DVP Vlorë, 5 shtetas, të cilët janë arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, konkretisht: A. J., 25 vjeç, D. M., 23 vjeç, E. N., 27 vjeç, R. E., 31 vjeç dhe Z. A., 25 vjeç, banues në Vlorë, Shqipëri. Arrestimi i këtyre shtetasve është bërë pasi ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Romës, Itali ka lëshuar urdhër-arrestin për këta shtetas, për kryerjen e veprës penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikun e narkotikëve”.

Top Channel/ Rruga e Arbrit drejt përfundimit, kryeministri Rama inspekton punimet
14/04 12:53
Top Channel/ Vijon vaksinimi me shpejtësi. Lezha, qyteteti me numrin më të madh të të vaksinuarve
14/04 12:48
Top Channel/ Vaksinohen të moshuarit në Shkodër. Procesi nuk është ndërprerë asnjë ditë
14/04 12:48
Top Channel/ Mamurras, arrestohet një polic dhe tre pjestarë të familjes Fufi
14/04 12:47
Top Channel/ U gjet e plagosur me armë dy muaj më parë, shqiponja e malit me GPS sërish në qiell!
14/04 12:39
Top News – 32 vende të lira për hetues në BKH/ Ja kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët
14/04 12:32
Top Channel/ Vjedhja e të dhënave në ‘Facebook’, në Shqipëri mund të jenë prekur 500 mijë persona
14/04 12:31
Top News – ‘Një ëndërr 100 vjeçare’/ Rama-Rruga e Arbrit shumë shpejt realitet
14/04 12:25
Top Channel/ Vaksinimi çliron edhe maturantët, rikthehen në klasa
14/04 12:15
Top News – Plagosja e trefishtë në Mamurras/ SHÇBA jep detaje mbi dinamikën e ngjarjes
14/04 11:31
Top News – Fushata elektorale online/ Rrjetet sociale si mundësi promovimi
14/04 11:30
Top Channel/ Rama nga Dibra: Edhe pak dhe ëndrra 100 vjeçare është realitet
14/04 11:19
Top News – Si po manipulohet përmes Facebook/ ‘The Guardian’, mes rasteve të trajtuar edhe Shqipëria
14/04 11:13
Top News – Rinisin fluturimet me Anglinë/ Zbardhen këshillat për pasagjerët nga Shqipëria
13/04 21:04
Top News – Pak raste dhe viktima nga Covid 19/ Në 24 orë, 234 raste të reja dhe 5 viktima
13/04 20:02
Top News – Të burgosurit, SPAK dhe ‘bis 41’/ Avokatët kundër masës ekstreme për klientët
13/04 20:01
Top News – Një fis i tërë kundër Policisë/ Në Mamurras plagosen efektivët e patrullës
13/04 20:00
Top News – Shqipëria pranon vaksinën ruse/ Miratohet marrëveshja për blerjen e ‘Sputnik V’
13/04 19:59
Në gjyq për testin e së vërtetës/ Kushtetuesja shqyrton ankesën për përdorimin e Poligrafit
13/04 19:45
SPAK verifikon listën problematike/Kraja: Shpejt do kemi një përgjigje
13/04 19:44