Nxënësit pushime më të gjata/ Ende nuk është vendosur se kur rikthehet mësimi pas festave
15/12/2020 15:13

Në një situatë normale pa praninë e virusit covid19 me mbarimin e semestrit të parë shkollat mbylleshin për festat e fundvitit për 10 ditë, nga 25 dhjetori deri në 3 janar. Mirëpo përhapja masive e koronavirusit ka sjellë nevojën që Ministria e Arsimit të njoftojë që pushimet dimërore do të jenë më të gjata ndikuar nga numri në rritje i të infektuarve. Sipas njoftimeve që kemi dëgjuar të ministrisë thonë që do mbarojë tani para krishtlindjeve dhe do fillojnë ose në 11 janar ose në 18. Do vendosin se cila datë do jetë hapja. Unë mendoj që duhet të mbyllen shkollat të paktën deri nga 18 janari po njëherë. Frika është aty kur grumbullohen te shkolla, bëhen bashkë prindër e nxënës rrëmujë e paparë. Kur do e mbyllni mësimin? Besoj të mërkurën… kështu na kanë thënë. Në shkollë do rikthehemi ose në 11 janar ose 18 janar. Unë nuk do doja pushime të gjata po të rikthehesha në shkollë si më parë. Ja të shohim cdo na thonë që të na sqarojnë… Kuptohet që fëmijëve nuk mund tu bëhet mirë por ama nëse është e domosdoshme është vendimi i ekspertëve do zbatohet… Mësimi pritet të mbyllet siç ishte planifikuar në datën 24 dhjetor, por përcaktimi i datës së rifillimit të shkollës ende nuk është vendosur nga ana e Ministrisë së arsimit, pasi kjo është edhe në dorë të Komitetit teknik të ekspertëve shëndetësorë.

Top News – ‘Sulltani’ mbetet në fron/ Erdogan fiton zgjedhjet, por humb Stambollin e Ankaranë
28/05 21:18
Top News – Rrëfimi i ‘spiunes’ së Gramshit / ‘Gjithçka do ishte zgjidhur po të mos isha ruse’
28/05 21:18
Top Channel/ Më pak nxënës e studentë! Rënie prej 4.1% në regjistrime krahasuar me vjet
28/05 20:12
Top Channel/ Mbroni bujkun! Braçe: Qeveria t’u sigurojë treg të mirë dhe magazinimin
28/05 20:09
Top Channel/ Balotazhi historik i zgjedhjeve! Erdogan përballë Kılıçdaroglu, nis numërimi në Turqi
28/05 20:02
Top Channel/ “Pushtohet” Thethi, turistët dynden pa ardhur vera
28/05 20:00
Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top Channel/ Himara pas zgjedhjeve. Humbi garën për një grusht votash, flet Jorgo Goro
28/05 19:49
Top News/ Do të presë edhe kanabisin mjekësor/ Qendër grumbullimi bimësh medicinale në Lazarat
28/05 19:02
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top Channel/ Anije pa pilot në Turqi! Rusia pretendon të ketë shmangur një sulm ushtarak nga Ukraina
28/05 18:23
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ “Qilim Fest” në Gjirokastër, dedikuar traditës dhe mjeshtërisë së endjes
28/05 18:14
Top Channel/ Turistë dhe punëtorë të huaj, edhe Vlora pret të thyejë rekord për prenotime
28/05 18:13
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Dialog, jo përshkallëzim! Stoltenberg flet me Borrell për Kosovën
28/05 17:51
Top News – Zbatim pa kushte i marrëveshjes me Serbinë/Kurti me ndërkombëtarët pas tensioneve në veri
28/05 17:51