Nostalgji: Lidhja Shqiptare e Prizrenit – “Shqip: Takim në Prizren”
10/06/2021 15:08

Emisioni “Shqip” i gazetares Rudina Xhunga me temë “Takim në Prizren” transmetuar më 14 Qershor 2010 kujton një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare, “Lidhjen e Prizrenit”, mbajtur më 10 Qershor 1878. Lidhja Shqiptare e Prezrenit, 143 vjet më parë lindi si një nevojë e ngutshme e kombit shqiptar për të bashkuar katër vilajetet në një vilajet të vetëm dhe për të kundërshtuar vendimet e Traktatit të Shën Stefanit, ku u vendos copëtimi i trojeve shqiptare. Lidhja e Prizrenit është oragaizimi i parë gjithpërfshirës politik e ushtarak i trojeve shqiptare. Të ftuar në emision janë Belgzim Kamberi, Valdet Kurti, Valon Kurtishi, Visar Ymeri, Deona Mihali, Artan Sadiku, Elvis Hoxha, Fatjona Meidini, Arber Zaimi, Avni Zogiani, Ermira Danaj, Leart Kola, Zgjim Hyseni, Dardan Molliqaj.

Nostalgji – Marin Mema – Shqiptarët e Sanxhakut në Serbi nuk flasin Shqip dhe janë të padeklaruar
23/09 12:37
Nostalgji – Spikerja ruse në Radio Tirana: “Unë kam dy atdhe…shqiptarët janë vëllezërit e mi”
21/09 16:58
Nostalgji – Flamur Noka si gruaja socialiste nga Berati –“Mos shkatërronipartinë se nuk duam asgjë”
21/09 16:22
Nostalgji–“Xhevahire”nga Parlamenti–Deputeti Hoxha,Ramës:Do ndërtosh aeroport për avionët e drogës?!
21/09 16:21
Nostalgji – Anjeza Shahini këndon me diplomatin turk “Mora mandolinën”
21/09 16:21
Nostalgji – Spikerja ruse në Radio Tirana: “Enver Hoxha më internoi 20 vitenë Lushnjë”
21/09 16:20
Nostalgji – “Xhevahire” nga Parlamenti – Lindita Nikolla ngaterron gjininë edeputetes
21/09 16:20
Nostalgji – “Xhevahire” nga Parlamenti – Deputetja Eralda Tase:“Qeveria Rama është One Man Show”
21/09 16:20
Nostalgji – Shqipëria në sytë e të huajve
21/09 16:00
Nostalgji-Sali Berisha si Nano 20 vite më parë fillon “Katharsin” në PD për të marrë drejtimin e saj
16/09 19:11
Nostalgji – Bes Kallaku Elvis Pupa, Agron Llakaj ne sezonin 2005-2006 të Portokallisë
16/09 15:45
Nostalgji – Edi Rama me aktorët Ermal Mamaqi, Julian Deda dhe Gentian Zeneli
14/09 16:00
Nostalgji – Gjuha shqipe është nëna dhe hambari i gjuhëve evropiane
14/09 16:00
Nostalgji – Sali Berisha, une parimet nuk I shkel ….mos me ngaterroni me Nanon
14/09 16:00
Nostalgji – Sali Berisha dhe Fatos Nano dakortësojnë “marrëveshjen” për zgjedhjet parlamentare
14/09 16:00
Nostalgji – Albanologu francez – Gjuha shqipe është memorie që tregon origjinën e botës
14/09 16:00
Nostalgji-Sali Berisha në 2005 mori pushtetin me kartën “Qeverisja me duart e pastra”sot “non grata”
10/09 11:01
Nostalgji – Sali Berisha ngriu Ngjelën në 2006 dhe Lulzim Basha ngrin Berishën pas 15 vitesh
10/09 10:56
Nostalgji – Ndeshja Shqipëri – Greqi – Shtator 2004 – Fitore historike e kombëtares Kuq e Zi
07/09 16:00
Nostalgji – Ushtarët grekë këndojnë këngë antishqiptare – Skandali që bëri xhiron e botës
07/09 16:00