Nostalgji: Edmond Angoni: Rrugicat e Venecias janë si rrugicat e Shkodrës
30/06/2020 16:30

“Nostalgji”, rubrika më e re në kanalin e Top Channel Albania e cila do ju shoqërojë çdo të martë në orën 16:00, Premierë e ku do ju risjellim ndër vite prodhime të Top Channel. Sipërmarrësi shqiptar I maskave veneciane Edmond Angoni: Rrugicat e Venecias janë si rrugicat e Shkodrës dhe poshtë një maske veneciane nuk e kupton se ku gjendesh ne Venecia apo në Shkodër. Programi “Exclusive: Një botë përtej maskave” prodhim I Top Channel I vitit 2015, realizuar nga gazetarja Klodiana Kapo, operator Besfort Kryeziu, postproduksion Denada Sadiku dhe Arkiva Erena Haska, sjell historinë e suksesit të një shkodrani që njihet si mjeshtri I fytyrave magjike veneciane Edmond Angoni. Pasioni I tij I fshehur ndaj pikturës bëri që kërkesa e disa miqve të tij italianë për të realizuar disa modele bazë të maskave veneciane në Shqipëri të ishte e suksesshme. Dokumentari përshkruan këtë rrugëtim suksesi që brenda saj ka tone të forta të artit të krijimit të maskave veneciane që krijohen, prodhohen, pikturohen dhe dekorohen në Shqipëri, duke krijuar patentën Made in Albania

Nostalgji: Portokalli – Ponja & Edi Rama skeçi “Nata e Bardhë” 5 Dhjetor 2004
20/10 17:15
Nostalgji: Portokalli – Ponja & Edi Rama skeçi “Shqiponja gazetare” 28 Nentor 2004
20/10 17:15
Nostalgji: Portokalli – Ponja & Edi Rama skeçi “Ëndrra” 13 Mars 2005
20/10 17:15
Nostalgji: Emisioni Shqip – “Emrat e spiunëve” 12 Tetor 2006 – Premiere 20 Tetor 2020
20/10 16:00
Nostalgji: Dritan Hoxha, vizionari që ndryshoi shqiptarët – Premiere, 16 Tetor 2020
16/10 16:00
Albanologu Bernd Fischer –“ Historianët në Shqipëri janë të ndikuar edhe sot nga politika”
13/10 16:30
Fischer-Mbretëresha Geraldinë ishte një figurë tragjike por ajo kurrë nuk u pendua për fatin që pati
13/10 16:30
Albanologu Bernd Fischer: Si mund të bëhet historia e Shqipërisë e besueshme?
13/10 16:30
Albanologu Bernd Fischer – Kush e solli Enver Hoxhen në pushtet pas Luftës së Dytë Botërore?
13/10 16:30
Albanologu Bernd Fischer–“Shqipëria nuk është ende gati për hapjen e dosjeve të ish Sigurimit”
13/10 16:30
Albanologu Bernd Fischer –“Këshilltarët e korruptuar të Mbretit Zog dëmtuan atë vetë dhe Shqipërinë”
13/10 16:30
Bernd Fischer- “ Historia e Shqipërisë duhet të rishkruhet dhe të plotësohet nga historianët e rinj”
13/10 16:30
Albanologu Bernd Fischer – A ka pasur në Shqipëri luftë civile?
13/10 16:30
Nostalgji: Emisioni “Exclusive: Një histori pa mite. Kush i trembet asaj – Premiere 13 Tetor 2020
13/10 16:00
Jam shqiptarkë- Jeta e 30 mijë shqiptarëve të larguar në shek XVII nga Kolonja e që jetojnë në Greqi
06/10 17:30
Shqiptari i Trakës Greke- “Mbaj mend se në shkollë na mesonin që Skenderbeu ishte me origjinë greke”
06/10 17:30
Stërnipi I Fan Nolit – “Gjyshi grek nuk e donte sepse Fan Noli i mori Greqisë Vorioepirin”
06/10 17:30
Të këndosh këngët kolonjare në shqip, traditë që nga shekulli XVII nga shqiptarët në Trakën Greke
06/10 17:30
Shqiptari i Trakës Greke -“Më ngrihet gjaku kur më thonë që je grek”
06/10 17:30
Shqiptari i Trakës greke deklaron hapur – “Jam shqiptar…fara ime është shqiptare”
06/10 17:30