Niveli i ujit ka arritur në mbi 1 metër, banorët e lagjes Zadrimë: Në disa shtëpi ka hyrë uji brenda
11/02/2021 12:43

Njësia Administrative e Dajçit është padyshim zona më e dëmtuar nga përmbytjet në Shkodër. Ne lagjen Zadrimë të Dajçit në Shkodër niveli i ujit ka arritur mbi 1 metër. Banorët thonë se ne disa shtëpi uji ka hyrë brenda. Siç mund të shihet edhe në pamjet e siguruara nga Top Channel banorët kalojnë në rrugët e kësaj lagjeje, ku uji arrin deri në brez! Në njësitë administrative të Dajçit dhe Anës së Malit prej më shumë se 1 muaji ka përmbytje. Qindra shtëpi janë të izoluara, teksa niveli i ujit është rritur në 24 orët e fundit. Situata e përmbytjeve në Nj.A.Dajç Hidrometri shënon 6.98 cm , me një rritje prej 11 cm në hidrometrin e Dajçit, 25 cm në vendin e quajtur Urrela të Shirqit në krahasim me 1 ditë më parë. – 1800 ha tokë bujqësore e përmbytur (fshatrat Darragjat, Shirq, Mushan, Suka-Dajç, Belaj, Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore). -Rrugë të bllokuara Darragjat, Shirq, vendi i quajtur Urrelat e Shirqit lartësie e ujit arrin 150 cm në rrugë. -Shtëpi të përmbytura 6 – Prezencë uji në oborre 121 shtëpi, Shirq 70, Mushan 10, Darragjat 11, Belaj 9, Rrushkull 12, Suka 9. -Është bërë e pamundur lëvizja me vetura në lagjien Mazija- Suka Dajç. -Është e pakalueshme rruga kryesore e Darragjatit dhe vetëm me mjete të tonazhit të lartë mund të lëvizet. -Kërkohet ndërhyrje emergjente nga Bordi Rajonal Lezhë për të bërë të mundur mbylljen fundore të argjinatures së Darragjatit pasi uji vërshon në zonën e banuar. -Kërkohet që të lihet në dispozicion një mjet ushtrie për komunikimin e banorëve me rrugën kryesore. – Makina e Ushtrisë në gatishmëri ora 07:45- 16:00 tek Dispeçeri Mushan. -SPZ e zonës në gatishmëri . -Qendrat shendetësore në gatishmëri – Energji elektrike kemi në gjithë zonën, por me shkëputje. -Në disa toka bujqësore lartësia e ujit arrin 2m. -Nevoja për bazë ushqimore për gjënë e gjallë mbetet parësore.

Top News – Plagosi në operacion një shtetas egjiptian / Polici pezullohet, ndalohen 13 klandestinë
05/12 22:52
Top Channel/ Nis magjia e festave, ndizen dritat në sheshin “Skënderbej”
05/12 22:45
Top News – Disa orë përpara Samitit të BE, Rama sheh nga afër sallat ku do zhvillohen punimet
05/12 21:45
Top Channel/ Primaret për Tiranën, Alimehmeti tërhiqet nga balotazhi
05/12 21:24
Top News – Shqiptarëve t’u hiqet e drejta e punës!/ Britania kërkon zgjidhje për emigrantët
05/12 20:54
Top News – Pas operacionit policor plagoset egjiptiani / Kukës, një i arrestuar me 13 klandestinë
05/12 20:37
Top Channel/ Samiti i BE në Tiranë/ Mbërrijnë kryeministrat. I pari ai kroat dhe kryeministri grek
05/12 19:45
Top Channel/ Shqipëria më shtrenjtë se Greqia! Autostrada greke 6.2 mln €/km! Lekaj-Fier 7 mln euro
05/12 19:34
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top News – Të parët për Samitin e Tiranës / 11 delegacione mbërritën të hënën në Shqipëri
05/12 18:14
Top News – ‘Jam bukëpjekës, desha të shlyej borxhin’! / Dënohet shqiptari, punonte në ‘shtëpi bari’
05/12 18:10
Top News – Në terren edhe FNSH dhe trupat e Gardës/ Për samitin e Bashkimit Evropian dhe protestën
05/12 18:08
Top News – 5 zonat e shpërndarësve të drogës në Tiranë / Policia merr vendimin për survejim intensiv
05/12 17:58
Top News – Axhenda zyrtare e Samitit të BE në Tiranë / 44 delegacione, takime dhe konferencë shtypi
05/12 17:24
Top News – E pëson ish-drejtori i Tatimeve në Vlorë/ Merret vendimi, sa pasuri iu sekuestruan
05/12 17:13
Top News – Policia, ‘një sy më shumë’ për sistemin TIMS/ Shkak, Samiti i BE dhe protesta e opozitës
05/12 16:44
Top News – Rriten kostot e ndërtimit / Karburantet shtrenjtojnë blerjen e një banese të re
05/12 16:17
Top News- Kampet e internimit bashkojnë demokratët/ Kërkohet shpallja muze e burgut të Spaçit
05/12 16:09
Top Channel/ Tirana do bllokohet. Nuk do lejohet qarkullimi në rrugët kryesore
05/12 15:35